Axiom DDR3 load-reduced dual in-line memory modules (LRDIMM) are capable of delivering up to a 35% increase in bandwidth when compared to standard DDR3 RDIMMs while reducing overall power consumption. Servers that support LRDIMMs allow users to populate more DIMMs per channel which leads to increased capacity and increased bandwidth. LRDIMMs use 1.35V compared to traditional 1.5V that standard DDR3 RDIMMs run, making them more energy efficient and further contributing to the reduction of power consumption in the data center environment.
DDR3 offers:
- RAM Module is the single answer to all your desired and heavy-duty application memory needs
- Up to 1866 MHz speed for smooth computer performance
- LRDIMM 32 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- 240-pin DDR3L SDRAM interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 1 x 32GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 240-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL13 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- Workstation device support for your ram module to allow maximum efficiency and dependability
- LRDIMM form factor with 240-pin and 32 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Axiom Memory Solutions |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR3L SDRAM |
| Memory Speed | 1866 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1866/PC3L-14900 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Modules | 1 x 32GB |
| Number of Pins | 240-pin |
| CAS Latency | CL13 |
| Error Checking | ECC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | LRDIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |

