Axiom's DDR4 provides improved speed, power management and reliability over previous DDR generations. The release of DDR4 delivers an overall performance improvement of up to 30% for single DIMM configurations. DDR4 performance scales up to 65% faster in 3-DIMM per channel (3DPC) applications over DDR3.
High bandwidth and faster data rates combined with lower voltage demands deliver the most compelling and significant DRAM computing update in the past decade.
DDR4 Features:
• 100% Increase in speed - Faster Data Rate equates to more responsive application loads on data-intensive programs.
• 300% increase in component densities – Equals larger modules for next-generation performance demands.
• 20% decrease in power consumption – Less power consumed means less wasted resources to cool systems and reserves battery program for mobile devices.
• Provides greater reliability, availability and serviceability (RAS) in enterprise applications – Complete integrity and fault tolerance for longer periods without system failure.
• Improved data signal.
- RAM Module is the single answer to all your desired and heavy-duty application memory needs
- Up to 3200 MHz speed with registered signal for smooth computer performance
- 256 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- DDR3 SDRAM operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- 288-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL22 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- RDIMM form factor with 288-pin and 256 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Registered signal processing allows convenient and easy reconfiguration according to your requirements
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Axiom Memory Solutions |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 256 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Pins | 288-pin |
| CAS Latency | CL22 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | RDIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |

