Axiom's DDR4 Modules use the latest evolutionary DRAM design, provides improved speed, power management and reliability. The release of DDR4 delivers an overall performance improvement of up to 30% for single DIMM configurations. DDR4 performance scales up to 65% faster in 3-DIMM per channel (3DPC) applications over DDR3.
High bandwidth and faster data rates combined with lower voltage demands deliver the most compelling and significant DRAM computing update in the past decade.
DDR4 Features:
- RAM Module offers better protection with maximum efficiency and convenience
- Up to 2400 MHz speed for playing the latest games and using heavy software
- 16 GB capacity is enough to execute all memory hungry programs simultaneously
- DDR4-2400/PC4-19200 interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 8 x 16GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Axiom Memory Solutions |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2400/PC4-19200 |
| Number of Modules | 8 x 16GB |
| Error Checking | ECC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | RDIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

