Axiom's DDR4 provides improved speed, power management and reliability over previous DDR generations. The release of DDR4 delivers an overall performance improvement of up to 30% for single DIMM configurations. DDR4 performance scales up to 65% faster in 3-DIMM per channel (3DPC) applications over DDR3.
High bandwidth and faster data rates combined with lower voltage demands deliver the most compelling and significant DRAM computing update in the past decade.
DDR4 Features:
• 100% Increase in speed - Faster Data Rate equates to more responsive application loads on data-intensive programs.
• 300% increase in component densities – Equals larger modules for next-generation performance demands.
• 20% decrease in power consumption – Less power consumed means less wasted resources to cool systems and reserves battery program for mobile devices.
• Provides greater reliability, availability and serviceability (RAS) in enterprise applications – Complete integrity and fault tolerance for longer periods without system failure.
• Improved data signal.
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 3200 MHz speed with CL22 latency for playing the latest games and using heavy software
- LRDIMM 128 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- 288-pin-pin DDR3 SDRAM interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 288-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL22 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- LRDIMM form factor with 288-pin and 128 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Registered signal processing allows convenient and easy reconfiguration according to your requirements
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Axiom Memory Solutions |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 128 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Pins | 288-pin |
| CAS Latency | CL22 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | LRDIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |

