The Avocor X Series, a direct view LED display solution, is designed to captivate and impress in corporate and retail environments. It's the centerpiece that delivers the 'wow' factor to audiences, leveraging its modular design to fit into diverse spaces, no matter the size constraints.
The Avocor X Series is designed to be the focal point in corporate or education spaces, impressing audiences with its visually captivating modular design. It embodies Avocor's dedication to innovative and adaptable technology, easily fitting into various settings. It has a sleek modern design, using a tiled wall approach for easy installation. With consistently bright and clear images, the X Series is a transformative product for any space.
The sleek 16:9 138" and 132" ultra wide display simplifies installation challenges with its tiled wall approach, delivering consistently bright and vivid imagery. It's an innovative, visually stunning solution for environments aiming to make a lasting impression. The X Series isn't just a screen; it's a game-changer in how businesses engage with their audience.
- Digital Signage Display - Ideal for rack, passageway, booth or display counter
- Experience luminescent visual images with LCD display
- Offers exceptionally smooth and crisp viewing experience due to its 1920 x 1080 full HD resolution
- Engages your customers and makes their viewing experience breathtaking with its 1080p content
- Direct View LED backlight technology offers visual brilliance with maximum efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | avocor limited |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Dynamic Contrast Ratio | 6 , 500:1 |
| Viewable Screen Size | 11.50 ft |
| Backlight Technology | Direct View LED |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 550 Nit |
| Pixel Pitch | 62.2 mil |
| Color Depth | 16-bit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Number of Modules Per Cabinet | 5x5 |
| Manufacturer | avocor limited |
| Maximum LED Life | 11.4 Year |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 1080p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 50°F (10°C) |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 10% |











