Introducing Avocor's L series of collaboration displays in a unique aspect ratio of 21:9. Available in two options: an interactive touch display and a non-touch display, ensuring a solution for every business need.
The L series has been designed to increase the workable area within a display without altering the ideal height of the 16:9 displays. This expansive new width will help users better engage and showcase several application windows at once, enabling them to present and interact with more content simultaneously.
The non-touch display option features a beautiful industrial design perfect for enhanced Microsoft Teams Rooms (MTR), with the touch display option boasting a sleek brushed aluminium design targeting large rooms used for interactive meetings and training.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | avocor limited |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 4 |
| Display Orientation | Landscape |
| Screen Size Class | 105" |
| Viewable Screen Size | 105" |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Screen Resolution | 5120 x 2160 |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | 5K |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Brightness | 400 Nit |
| Response Time | 6.50 ms |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Total Number of USB Ports | 11 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 4 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Audio Line Out | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| RMS Output Power | 47 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 1000 x 400 |
| Mount Surface | Wall |
| General Features | |
|---|---|
| Ambient Light Sensor | Yes |
| Manufacturer | avocor limited |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |



















