| Brand | |
|---|---|
| Brand | avocor |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 5 |
| Viewable Screen Size | 75" |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Touchscreen Technology | InGlass |
| Number of Touch Points | 20 |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 500 Nit |
| Response Time | 9.50 ms |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC , 230 V AC |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Total Number of USB Ports | 8 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Audio Line Out | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 4 |
| Microphone | Yes |
| Number of Microphone Array Elements | 4 |
| RMS Output Power | 40 W |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Linux , Mac OS , Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 600 x 400 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | avocor limited |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
avocor AVG-7560 Collaboration Display - 75" LCD - InGlass - Touchscreen - 16:9 Aspect Ratio - 3840 x 2160 - Direct LED - 500 Nit - 5,000:1 Contrast Ratio - 2160p - USB - HDMI - Windows 8, Windows 10, Mac OS X, Linux - TAA Compliant
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





