Engineered for Precision Tracking and Professional Broadcast
The AVer TR615 is a 4K AI Auto Tracking PTZ Camera designed to meet the needs of professional AV environments including live event production, house of worship streaming, corporate communications, higher education, and government broadcasting.
Powered by AI auto tracking technology and a responsive PTZ motor, the TR615 enables accurate, hands-free subject tracking. It features a 1-inch Sony Exmor RS®CMOS sensor, 19X optical zoom, advanced image processing to deliver clear, high-quality video across various room sizes and lighting conditions. With dual 12G-SDI, Genlock, NDI®HX3, Dante AV-H*, Free-D support, the TR615 offers flexible integration with modern AV systems and production workflows.
1-Inch Sony Sensor
Powered by a 1-inch Sony Exmor RS®CMOS sensor, the TR615 captures more light and detail for clean, high-quality 4K video-even in low-light environments. The result is accurate color, excellent clarity, and consistent performance for professional streaming and broadcast applications.
4K 60FPS & 19X Zoom
Delivering 4K resolution at 60fps with 19X optical and 12X digital zoom, the TR615 captures sharp, detailed video even at extended distances. Ideal for professional productions, it ensures smooth, precise imaging for dynamic scenes without sacrificing clarity.
Enhanced AI Auto Tracking
The TR615 leverages advanced AI algorithms and a next-gen SOC with 3x more computing power to deliver smooth, reliable subject tracking. It supports four auto tracking modes-Presenter, Zone, Hybrid, and Voice-offering flexible control for different environments. Stable framing is maintained even with movement or visual obstructions, enabling hands-free operation for live events, lectures, and corporate presentations.
Voice Tracking
Deliver dynamic, voice-activated camera control without the need for programming. Pair AVer PTZ cameras with compatible mics for accurate speaker tracking using preset points. Use PTZ Link software or the MT300N for effortless setup, security, and updates.
Seamless Integration
The TR615 is built for seamless integration into professional AV and broadcast environments. It supports dual 12G-SDI, NDI®HX3, XLR audio I/O, FreeD, Genlock, SRT, and RTMP for flexible streaming and remote production. Genlock enables smooth multi-camera switching and coordinated presenter handoff, helping teams maintain a consistent, synchronized production workflow.
- Exmor RS CMOS moves the video conferencing camera a step ahead with unparalleled quality of pictures. Now you can video chat without having to worry about the blurry visuals.
- The fixed focus mode offers a decent amount of depth of field to generate sharp visuals all by itself
- Fast auto-focus of the camera makes quick adjustments as per the scene/motion changes
- Enjoy intricate details with 3840 x 2160 high video resolution. Furthermore, 60 fps size transfers wide angles into the camera frame with sharp results.
- Video conferencing couldn't get any better than it does with this built-in microphone webcam
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AVer Information Inc |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Mode | 4K |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 240 V AC |
| Input Current | 5 A |
| Power Source Type | AC/DC/PoE+ |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Digital Zoom | 12x |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Effective Resolution | 20.9 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Image Sensor Type | Exmor RS CMOS |
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Maximum Frame Rate | 60 fps |
| Field Of View (FOV) Angle | 78° |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Unified Communications Platfo | Zoom |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mounting Type | Wall |
| General Features | |
|---|---|
| AI-powered | Yes |
| Video Formats | Motion JPEG |
| Supported Video Modes | 720p |
| Manufacturer | AVer Information Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.2 Gen 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| TAA Compliant | Yes |

























