THE WORKPLACE AND HIGHER EDUCATION ARE EVOLVING - FAST
Integrated solutions that empower voice and video have become commonplace. The need for these solutions to provide clear communication is paramount given the time spent and reliance upon these technologies. The AVerMedia GS-68C Soundbar pairs perfectly with video solutions for hybrid classes, meetings and flex spaces giving employees, professors, students, and staff an audio experience that doesn't compromise their ability to engage and contribute.
Integrated solutions that empower voice and video have become commonplace. The need for these solutions to provide clear communication is paramount given the time spent and reliance upon these technologies. The AVerMedia GS-68C Soundbar pairs perfectly with video solutions for hybrid classes, meetings and flex spaces giving employees, professors, students, and staff an audio experience that doesn't compromise their ability to engage and contribute.
- NEXT LEVEL SOUND - Crystal clear audio throughout the room
- VOICE ENHANCEMENT - Digital amplifier
- REMOTE CONTROL - Freely walk around the room and control the audio levels
- MOUNTABLE - Mount on wall or credenza
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AVerMedia Technologies |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | Power Supply |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Wireless Speaker(s) | Yes |
| Speaker Configuration | 2.1 |
| Subwoofer Type | Active |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 80 Hz |
| RMS Output Power | 80 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Credenza |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | AVerMedia Technologies, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









