The Camera For Smart Patient Monitoring
The AVer MD120UI is the groundbreaking PTZ camera specifically designed for patient monitoring. Powered by advanced AI technologies, monitoring patients has never been easier, allowing healthcare providers to stay attentive to patient needs at scale. Featuring 20X optical zoom & 4K imaging capabilities along with IR night view function provide crystal-clear visual 24-hour patient monitoring with no blind spots.
Powered By AI
State-of-the-art AI algorithms facilitate the automatic detection of a patient's body contour and capture specific areas of interest on patients, such as face and eyes (AI Facial/Eyes Tracking). The MD120UI can also automatically detect abnormal events in the ward. If a patient falls within the camera's field of view, it triggers an alert to notify nursing station personnel. By utilizing the AI modes, medical professionals can simplify monitoring patients and take necessary precautions with increased efficiency.
Your Privacy Matters
In any healthcare sitting, it is crucial to respect patients' trust and stay compliant to privacy laws. By activating the MD120UI's Privacy Mode, the transmission of video and audio data can be stopped, ensuring that no information leaves the ward. Rest assured that your patients' privacy is protected.
Built-in Microphone for Better Real-time Monitoring
Embedded microphones can transmit all sounds in the patient room to the nursing station, alerting medical staff of real-time, crucial information for proper intervention and offering more possibilities for enhancing virtual care settings.
Infrared Night Vision Function
The Infrared Night Vision function makes 24/7 patient monitoring possible. Healthcare providers can monitor patients around the clock without disturbing patient's sleep or compromising their own safety, providing secure and efficient patient care in dark room conditions.
Enjoy the unprecedented quality and support
AVerCare delivers industry-leading 5 or 3 year* warranty with Advanced Replacement and 24-hour turnaround time in the first year. We strive to provide industry leading product quality, service and support so you're always up and running!
- For remote surveillance needs, this network camera is best suited
- Up to 3840 x 2160 video resolution
- Revolutionary image sensor - Joins multiple exposed patterns together and advanced planarization for minimized fluctuation
- 90 mm maximum focal length provides incredible detail and how effective is your network camera
- f/1.8 maximum aperture for better light absorption and dependable, better-quality results
- 20x optical zoom for desired image clarity and maximum capturing convenience
- 4K recording format for exceptional video quality with maximum productivity
- Infrared night vision type efficiently detects infrared waves that are invisible to the naked eye
- Auto camera iris automatically opens or closes the iris to provide an image of the correct exposure
- Varifocal lens type to ensure maximum surveillance dependability and optimal performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | AVer Information Inc |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V |
| Maximum Power Consumption | 24 W |
| Power Source Type | PoE+ |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Protocols | VISCA over IP |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Optical Zoom | 20x |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Night Vision Type | Infrared |
| Effective Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Image Sensor Type | Exmor CMOS |
| Minimum Focal Length | 4.50 mm |
| Maximum Focal Length | 90 mm |
| Minimum Aperture | f/4.7 |
| Maximum Aperture | f/1.8 |
| Shortest Shutter Speed | 1/10000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1/1 Second |
| Lens Type | Varifocal |
| Recording Formats | 4K |
| Maximum Frame Rate | 60 fps |
| Image Sensor Size | 1/2.8" |
| Camera Iris | Manual |
| Field of View | DFOV: 69.2° (Wide) to 4.1° (Tele) HFOV: 62.3° (Wide) to 3.6° (Tele) VFOV: 37.7° (Wide) to 2.1° (Tele) HFOV: 62.3° (Wide) to 3.6° (Tele) VFOV: 37.7° (Wide) to 2.1° (Tele) |
| Audio | |
|---|---|
| Audio Support | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| General Features | |
|---|---|
| AI-powered | Yes |
| Remote Management | Yes |
| Durability | UV Resistant |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Video Formats | Motion JPEG |
| Manufacturer | AVer Information Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 20% |
| Minimum Storage Humidity | 20% |
| Maximum Storage Humidity | 95% |
| TAA Compliant | Yes |









