- 0U 24-Outlet low profile eco PDU
- Bank level metering
- Supports Proactive Overload Protection (POP) / Outlet Switch Control
The NRGence PE6324L eco PDUs are low profile intelligent PDUs that contain 24 AC outlets and are available in various IEC or NEMA socket configurations. The low profile series has a smaller input region on the PDU to provide more installation space for data centers.
The PE6324L eco PDUs offers remote power control with real-time power measurement - allowing you to monitor the power status of devices attached to the PDUs, either at the PDU device or Bank level, from practically any location via a TCP/IP connection. The power status of each outlet can be set individually, allowing users to switch each device On/Off.
NRGence eco PDU supports any 3rd party v1, v2 & v3 SNMP Manager Software and ATEN eco Sensors (eco PDU Manager Software). eco Sensors provides you with an easy method for managing multiple devices, offering an intuitive and user-friendly Graphical User Interface that allows you to configure a PDU device and monitor power status of the equipment connected to it.
- Power-On sequencing - users can set the power on sequence and delay time for each outlet to allow equipment to be turned on in the proper order
- Support multiple power control methods - Wake on LAN, System After AC Back, Kill the Power
- Remote power outlet control ( On/Off, Power Cycle) by individual outlets and outlet groups
- Current, voltage, power, power dissipation, temperature, and humidity metering and threshold level setting
- Bank level power metering and monitoring
- Environment Monitoring : support external temperature/temperature & humidity sensors for rack temperature and humidity monitoring
- Support : eco Sensors, Browser (IE, Firefox, Chrome, Safari)
- Support 2-level account/password security, IP/MAC filter, 128 bit SSL, RADIUS
- Support TCP/IP, UDP, HTTP, HTTPS, SSL, DHCP, SMTP, NTP, DNS, Auto Sense, Ping, Telnet, and SNMP V1,V2&V3
- Support 10/100Mbit Ethernet Interface
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ATEN Technology |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Switched |
| Receptacle Detail | 21 x IEC 60320 C13 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Plug/Connector Type | IEC 60309 32A |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Input Current | 32 A |
| Power Rating (VA) | 7360 VA |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Overload Protection |
| Manufacturer | ATEN Technology, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |



