The ATEN CE611 is a USB DVI HDBaseT™ KVM Extender that integrates the latest HDBaseT™ technologies to transmit 1920 x 1200 DVI video, stereo audio, USB, and RS-232 signals up to 100 meters using a single Cat6 / 6a cable / ATEN 2L-2910 Cat 6 cable. This cost-effective extender comes with a small form factor design that includes DVI/audio interfaces, USB 2.0 full-speed ports, and serial console to fulfill most of extended KVM control and console demands. With an easy cable installation that supports various signals, the CE611 is ideal for applications where convenient remote access is required, such as transportation control centers, medical facilities, industrial warehouses, and extended workstations.
- Built-in 8KV / 15KV ESD protection (contact voltage 8KV; air voltage 15KV)
- Supports individual 2-channel stereo audio for high-quality audio applications
- USB 2.0 full speed ports - ensures fast transmission speeds for peripherals
- Long distance with superior video quality - up to 1920 x 1200 @ 100m (Cat6 / 6a cable / ATEN 2L-2910 Cat 6 cable)
- Status detection and LED indication for HDBaseT™ signal transmission
- Enhanced bit error detection and correction to resist signal interference during high-quality video transmissions
- Extends video, audio, USB, and RS-232 signals via a single Cat6 / 6a / ATEN 2L-2910 Cat 6 cable
- Supports HDBaseT™ technology
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ATEN Technology |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB Ports | 3 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1200 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Number of Local Users Support | 1 |
| Number of Remote Users Suppor | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 12.35 oz |
| Receiver Width | 5.04" |
| Receiver Weight (Approximate) | 11.99 oz |
| Receiver Height | 0.98" |
| Receiver Depth | 3.42" |
| Transmitter Depth | 3.42" |
| Transmitter Height | 0.98" |
| Transmitter Width | 5.04" |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Operating Distance | 328.08 ft |
| Manufacturer | ATEN Technology, Inc |
| Video Ports | |
|---|---|
| DVI | Yes |
| Number of DVI Ports | 2 |