| Brand | |
|---|---|
| Brand | ATEN |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | 4K UHD |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI In | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Plate |
| Transmitter Depth | 4.10" |
| Transmitter Weight (Approximate) | 7.41 oz |
| Transmitter Height | 1.97" |
| Transmitter Width | 1.75" |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Operating Distance | 229.66 ft |
| Manufacturer | ATEN Technology, Inc |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
ATEN HDMI HDBaseT-Lite Transmitter with US Wall Plate / PoH - 1 Input Device - 229.66 ft Range - 1 x Network (RJ-45) - 1 x HDMI In - 4K UHD - 4096 x 2160 - Twisted Pair - Category 6 - Wall Plate
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









