Low Profile eco PDU | PE6324L
The PE6324L PDUs are low-profile units featuring 24 AC outlets, coming available in various IEC or NEMA socket configurations. This series has a smaller input region on the PDU to provide more installation space for data centers.
The PE6324L eco PDUs offers remote power control with real-time power measurement - allowing users to monitor the power status of devices attached to the PDUs, either at the PDU device or Bank level, from practically any location via a TCP / IP connection. The power status of each outlet can be set individually, allowing users to switch each device On / Off.
This series supports any 3rd party v1, v2 & v3 SNMP Manager Software and ATEN eco DC (Energy & DCIM Management Web GUI), delivering an easy method for multiple device management while offering an intuitive and user-friendly GUI that allows users to configure a PDU device and monitor power status of the equipment connected to it.
- Connections: Supports 10 / 100 Mbit Ethernet Interface - Supports TCP/IP, UDP, HTTP, HTTPS, SSL, DHCP, SMTP, NTP, DNS, Auto Sense, Ping, Telnet, and SNMP V1,V2&V3 - Supports 2-level account/password security, IP/MAC filter, 128 bit SSL, RADIUS - Supports eco DC, Browser (IE, Firefox, Chrome, and Safari)
- Metering: Bank level power metering and monitoring - Environment monitoring : supports external temperature / temperature & humidity sensors for rack temperature and humidity monitoring - Allows for current, voltage, power, power dissipation, temperature, and humidity metering and threshold level settings
- Outlet Switch Control: Remote power outlet control ( On / Off / Power Cycle) by individual outlets and outlet groups - Supports multiple power control methods - Wake on LAN, System After AC Back, and Kill the Power - Power-On sequencing - users can set the power on sequence and delay time for each outlet to allow equipment to be turned on in the proper order - Proactive Overload Protection (POP) - aut
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ATEN Technology |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Switched with Metered-by-Outlet |
| Remote Outlet Switching | Yes |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacle Detail | 3 x IEC 60320 C19 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Input Current | 30 A |
| Load Capacity (VA) | 4992 W |
| Power Rating (VA) | 6240 VA |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Double Pole |
| Manufacturer | ATEN Technology, Inc |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 5.25 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 0% |

