ASUS ZenScreen Smart MS27UC - 27-inch UHD (3840 x 2160) IPS panel with 99% sRGB, Google TV, Harman Kardon speakers, USB Type-C® (90 W PD), HDMI™, DisplayPort™, USB hub, wireless display capabilities, multi-control, multi-platform live streaming
- Powered by Google TV, featuring over 10,000 apps and personalized recommendations
- 27-inch UHD (3840 x 2160) IPS panel with 99% sRGB
- Two 5-watt front speakers, certified by Harman Kardon
- Extensive connectivity: USB-C® (90 W PD), HDMI™, DisplayPort™, USB hub
- Miracast and Chromecast support
- Supports multi-platform live streaming
- WiFi 2.4 GHz /5 GHz & Bluetooth® 5.0
Level up your desktop setup with ZenScreen Smart MS27UC ? a 27-inch monitor that's ideal for more than work. View images or play games on its stunning 4K HDR panel, or watch anything you want with Google TV and its library of over 10,000+ apps. And if you're a streamer, go live on all your favorite sites with ZenScreen Smart MS27UC's multi-platform streaming app. Work hard, play harder, all on one sleek screen.
Feel Everything. Harman Kardon.
ZenScreen Smart MS27UC boasts dual front-facing 5-watt speakers certified by Harman Kardon. Experience exceptional acoustics with outstanding clarity and richness that elevate moviesand games.
The most extensive app libraryFrom apps to live TV, music, shows, and everything in between - Google TV coversit all.
Personalized entertainmentEnjoy multiple user accounts and personalized recommendations. Create profiles for each family member and get personalized suggestions.
Just ask Google AssistantUse voice control to search apps, live TV and YouTube ? allhands-free.
Create watchlistsNever miss episodes of your favorite shows, thanks to the watchlist* feature.
- 27" viewable screen size ensures sharp, vibrant visuals for a consistently engaging and responsive viewing experience
- LED backlight technology enhances brightness and contrast while using less power for vivid visuals and energy-efficient performance
- 5 ms response time enhances responsiveness and visual sharpness, ideal for action-packed games, sports, and dynamic media
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Furnishes captivating visuals with 400 Nit brightness levels that deliver clear, vibrant images in both bright and dim settings
- Non-glare feature enables responsive operation and efficient task handling
- 3840 x 2160 maximum resolution produces vibrant, high-definition visuals with optimized clarity for accurate viewing
- Certified Smart LED, enables intuitive interaction and display behavior, helping simplify workflows across personal and professional use
- 27" 4K UHD resolution offers over 8 million pixels for ultra-de
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 100 |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 160 kHz - DisplayPort |
| Vertical Frequency | 40 Hz to 60 Hz - HDMI |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 400 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Color Supported | 1073.7 Million Colors (10-bit) |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.15500 mm x 0.15500 mm |
| Active Display Area (H x V) | 23.49" x 13.21" |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Type-C Po | 1 |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 2.0 Type-A Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 13.23 lb |
| Height with Stand | 20.04" |
| Depth with Stand | 6.69" |
| Width with Stand | 24.15" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Tilt |
| General Features | |
|---|---|
| Virtual Assistant Supported | Google Assistant |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |





























