ASUS ZenScreen MB16ACV Portable USB Monitor- 15.6 inch Full HD, IPS, Hybrid Signal Solution, USB Type-C, Flicker Free, Blue Light Filter, Anti-glare surface, Antibacterial treatment
- 15.6-inch Full HD portable anti-glare IPS display with an ultraslim and thin design helps you get things done more efficiently when you're on the go
- Kickstand design prop the monitor up in either portrait or landscape mode easily.
- Features a hybrid-signal solution that supports power and video transmission, and enables compatibility with any laptop with a USB Type-C or Type A port.
- ASUS Eye Care monitors feature T�V Rheinland-certified Flicker-free and Low Blue Light technologies to ensure a comfortable viewing experience.
- Proprietary long-lasting antibacterial treatment inhibits the growth of bacteria and fungi on the monitor.
Sleek and portable design
ASUS ZenScreen™ MB16ACV is ideal for life on the road. This sleek portable display weighs just 0.83kg and has an 10.5 mm slim profile, so it fits easily in any travel bag and is ready for productivity, anytime and anywhere.
One cable is all you need
ZenScreen MB16ACV uses an innovative USB-C hybrid-signal connection that handles both power and video signals. Its reversible, any-way-up USB-C design allows for quick connections to compatible devices, and there's also a driver that enables support for USB Type-A connectors.
Work in comfort
A fold-out kickstand props the monitor up on any flat surface, enabling easy tilt adjustments to ensure comfortable viewing angles and working positions.
A �"-threaded hole at the rear of the monitor lets you to attach ZenScreen MB16ACV to a conventional tripod or table-mount easily.
Work efficiently in portrait and landscape modes
With ASUS DisplayWidget software, ZenScreen MB16ACV can automatically sense its orientation and switch the display between landscape and portrait modes while connected to your laptop. Landscape mode is ideal for presentations and spreadsheets, while Portrait mode gives you a perfect view of items such as documents, books or websites.
Embedded antibacterial treatment to keep you safe
A proprietary antibacterial ionic silver treatment embedded in the bezels and rear of ZenScreen MB16ACV offers long-lasting protection, inhibiting up to 99.9% bacterial growth and adhesion to keep key areas of the monitor clean and hygienic. It potentially reduces the spread of harmful bacteria so you can feel safe while working on the go.
How Ionic Silver works
Positively charged silver (Ag+) ions bind with the cell walls of negatively charged microbes and bacteria, disrupting their internal functions and killing them off.
- 15.6" viewable screen size delivers high-fidelity visuals with accurate brightness and color across all content types
- LED backlight technology enhances brightness and contrast while using less power for vivid visuals and energy-efficient performance
- 5 ms response time enhances responsiveness and visual sharpness, ideal for action-packed games, sports, and dynamic media
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Furnishes captivating visuals with 250 Nit brightness levels that deliver clear, vibrant images in both bright and dim settings
- Flicker-free feature enhances stability and system control for consistent, uninterrupted performance
- 1920 x 1080 maximum resolution produces vibrant, high-definition visuals with optimized clarity for accurate viewing
- LCD monitor resists screen burn-in and delivers long-term clarity for reliable performance across daily viewing tasks
- 75 Hz standard refresh rate minimizes image blur for cri
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 100 |
| Screen Size Class | 16" |
| Viewable Screen Size | 15.6" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 31 kHz to 75 kHz - DisplayPort |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Native Contrast Ratio | 800:1 |
| Pixel Pitch | 0.17900 mm x 0.17900 mm |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Type-C Po | 1 |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 1 |
| USB Type-C | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 1.83 lb |
| Height with Stand | 8.85" |
| Depth with Stand | 0.41" |
| Width with Stand | 14.09" |
| Mount Type | Arm-mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | ASUS Computer International |

































