ASUS ZenScreen MB169CK-P Portable USB Monitor- 16 inch (15.6 inch viewable), Full HD, IPS, dual USB Type-C, Flicker Free, Blue Light Filter, Anti-glare surface, 360° kickstand
- 15.6-inch Full HD portable anti-glare IPS display with an ultraslim and thin design helps you get things done more efficiently when you're on the go
- USB Type-C connector (DP Alt mode) for user convenience and compatibility with compatible devices
- ASUS Eye Care monitors feature T�V Rheinland-certified Flicker-free and Low Blue Light technologies to ensure a comfortable viewing experience
- Automatically sense its orientation and switch the monitor between landscape and portrait modes via DisplayWidget Center software
- User-friendly design with embedded tripod socket on the rear and 360° kickstand for versatility
- Green sustainability with paper packaging and energy-efficient performance that meets environmental standards and EAPEAT GOLD
Sleek and portable design
ASUS ZenScreen™ is ideal for life on the road. This sleek portable display is light weight and has a slim profile, so it fits easily in any travel bag and is ready for productivity, anytime and anywhere.
One cable is all you need
MB169CK-P features rich connectivity with dual USB-C and mini-HDMI ports. A single USB-C cable is all you need to duplicate or extend your laptop screen. USB-C handles both power and video signal transmission, so it's simply a matter of plug-and-play when it's time to level up your work efficiency.
Designed with Versatility
A 360° detachable kickstand allow you to screw-in with ease on the rear tripod socket, enabling easy tilt adjustments in either portrait or landscape mode.
With the 360° kickstand design you can even put it on a tabletop mount with ease.
Work efficiently in portrait and landscape modes
With ASUS DisplayWidget Center software1, ZenScreen MB169CK-P can automatically sense its orientation and switch the display between landscape and portrait modes while connected to your laptop. Landscape mode is ideal for presentations and spreadsheets, while Portrait mode gives you a perfect view of items such as documents, books or websites.
Extend your workspace
The FHD (1920 x 1080) IPS panel delivers stunning visuals and 178° viewing angles, ensuring you get superb color and contrast even when viewing the screen from off-center positions.
ASUS blue light filter
Exclusive ASUS Ultra-Low Blue Light technology protects you from potentially harmful blue light. It offers four filter settings that are easily accessed through the onscreen display menu via the hotkey.
ASUS Flicker-free technology
ZenScreen MB169CK-P features T�V Rheinland-certified ASUS Flicker-free technology to reduce flicker, ensuring comfortable viewing experiences. This technology helps minimize eyestrain and other ailments typically associated with extended hours of viewing.
- 15.6" viewable screen size ensures sharp, vibrant visuals for a consistently engaging and responsive viewing experience
- LED backlight technology enhances brightness and contrast while using less power for vivid visuals and energy-efficient performance
- 5 ms response time enhances responsiveness and visual sharpness, ideal for action-packed games, sports, and dynamic media
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Enjoy vibrant colors and crisp visuals with 250 Nit brightness, ideal for both bright environments and detailed content
- Anti-glare led monitor enhances viewing comfort by diffusing harsh light, helping reduce eye strain during extended screen use
- 1920 x 1080 maximum resolution ensures vivid, crystal-clear output with consistent pixel accuracy
- LED Monitor delivers stable long-term performance for both professional and personal use
- 15.6" screen size with 1920x1080 resolution renders Full HD content at native qualit
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Flicker Free | Yes |
| Screen Size Class | 16" |
| Viewable Screen Size | 15.6" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 24 kHz to 83 kHz - HDMI |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 60 Hz - USB Type C |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Supported | 262k |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Native Contrast Ratio | 800:1 |
| Pixel Pitch | 0.17900 mm x 0.17900 mm |
| Active Display Area (H x V) | 13.55" x 7.62" |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 7.64 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Type-C Po | 2 |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| Total Number of Mini HDMI Por | 1 |
| Mini HDMI | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | No |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | No |
| Mount Type | Tripod |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | No |
| Stand Adjustments | Tilt |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |















