ASUS ZenScreen DUO OLED MQ149CD | DUO, DO MORE | ON-THE-GO
The ZenScreen Duo OLED MQ149CD redefines portable displays with two stunning 14-inch OLED screens, offering a brilliant 1920�1200 resolution and a 16:10 aspect ratio for a seamless 20-inch workspace. Featuring a versatile folding and portable design, the MQ149CD provides an impressive array of options to elevate your PC experience. Its multiple connectivity options ensure effortless integration into any setup, whether you're enhancing productivity on the go or boosting multitasking efficiency in the office.
COMPACT AND STYLISH DESIGN | Seamless blendand flexibility
Size matters. A marvel of engineering and innovation finds the sweet spot between productivity and portability.
Vibrant & astonishingtrue-to-lifecolor
The MQ149CD provides amazing viewing experiences, with its brilliant OLED panel and HDR technology that can display over 1 billion colors. Its cinema-grade 100% DCI-P3 color gamut makes it a superbly versatile all-rounder for productivity and entertainment.
High perceptual brightness,deep blacks
The OLED technology in ZenScreen Duo OLED MQ149CD offers premium visual experience with inky blacks and bright highlights. It also delivers extremely crisp and clear details, even in the darkest scenes.
SEAMLESSLY INTUITIVE AND EXPANSIVE CAPABILITY | Effortless connectivity
A single USB-C cable is all that's required to duplicate or extend a laptop screen. The USB-C port handles power- and video-signal transmission, so it's simply a matter of plug-and-play when it's time to get work done.
- 14" viewable screen size ensures sharp, vibrant visuals for a consistently engaging and responsive viewing experience
- 1 ms response time ensures ultra-smooth motion with no ghosting, ideal for fast-paced gaming and action scenes
- The 16:10 aspect ratio provides extra vertical space, making it ideal for multitasking, document editing, and creative workflows
- 500 Nit brightness delivers vibrant screen visibility in bright rooms, ensuring clear content even under direct lighting
- 360° Foldable feature enables responsive operation and efficient task handling
- 1920 x 1200 maximum resolution ensures vivid, crystal-clear output with consistent pixel accuracy
- OLED monitor features ultra-thin, flexible, and energy-efficient panels with vivid contrast and transparent display options
- WUXGA resolution provides enhanced image quality and extra screen space, perfect for productivity and content creation
- 60 Hz standard refresh rate minimizes image blur for crisp, fluid visuals in dynamic scenes and high-speed video playback
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Number of Screens | 2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 100 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 1 |
| Screen Size Class | 14" |
| Viewable Screen Size | 14" |
| Maximum Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Mode | WUXGA |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Panel Technology | OLED |
| Brightness | 500 Nit |
| Response Time | 1 ms |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Color Supported | 1073.7 Million Colors (10-bit) |
| Horizontal Viewing Angle | 176° |
| Vertical Viewing Angle | 176° |
| Pixel Pitch | 0.16000 mm x 0.16000 mm |
| Active Display Area (H x V) | 11.88" x 7.43" |
| Response Time Details | 1 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 13 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Bluetooth | No |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Type-C Po | 2 |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| Total Number of Mini HDMI Por | 1 |
| HDMI | Yes |
| Mini HDMI | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Webcam | No |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | No |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Tripod |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | No |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |





















