- Complimentary 3-month Adobe Creative Cloud subscription with the purchase. Learn more on ASUS website for more details
- Display: 17.3-inch FHD (1920 x 1080) 16:9 aspect ratio NanoEdge display, 400 nits, 100% sRGB color gamut, PANTONE Validated, Anti-glare display with 87% screen-to-body ratio
- AMD Ryzen™ 7 6800H Mobile Processor (8-core/16-thread, 16MB cache, up to 4.7 GHz max boost) and AMD Radeon™ Graphics
- Fast storage and memory featuring 512GB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD with 8GB LPDDR5 RAM, Windows 11 Home
- Extensive connectivity withWi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth 5, HDMI 2.1, 3.5mm Combo Audio Jack, USB 3.2 Gen 2 Type-C support display / power delivery, USB 3.2 Gen 2 Type-A and SD 4.0 card reader (*USB Transfer speed may vary. Learn more at ASUS website)
- Backlit Chiclet Keyboard with Num-key and FingerPrint sensor to quick and secure log-in
- Aluminum body at only 5.05 lbs and 0.74 inches thick
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen 7 |
| Processor Model | 6800H |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| On-board Memory | 8 GB |
| Maximum Supported System Memo | 8 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5 |
| System Memory Speed | 6400 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 17.3" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| AC Adapter Frequency | 60 Hz |
| Number of Cells | 4-cell |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 2 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Security | |
|---|---|
| Finger Print Reader | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Release Year | 2022 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.
Ratings
2 out of 2 (100%) reviewers recommend this product































