ASUS Zenbook 14X OLED | A vision of brilliance
Life is brighter and clearer with Zenbook 14X OLED, the slim, light and compact laptop with a gorgeous 16:10 4K OLED HDR NanoEdge touchscreen that gives you the deepest blacks and the most vivid colors. Powered by the latest 12th Gen Intel® Core™ processors and Intel Iris® Xe graphics, Zenbook 14X OLED delivers superb performance with IceCool thermal technology. The precision-engineered 180° ErgoLift hinge makes sharing content easy, and the innovative ASUS NumberPad 2.0 enhances your on-the-go productivity. Let Zenbook 14X OLED light up your work or play, anywhere.
- The Intel Core i7 2.30 GHz processor delivers lightning-fast speeds and peak performance, making it ideal for handling the most demanding tasks and games with ease
- With 16 GB of memory, users can run multiple programs concurrently without experiencing any performance loss
- The 14" 2560 x 1600 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- 1 TB total SSD capacity ensures efficient performance and superior data storage for HD videos, movies, photos, music, and more, enhancing overall productivity and user experience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-12700H |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| On-board Memory | 16 GB |
| Maximum Supported System Memo | 16 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5 |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Display Screen Technology | NanoEdge |
| Display Screen Type | OLED |
| Screen Mode | WQXGA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| AC Adapter Frequency | 60 Hz |
| Number of Cells | 3-cell |
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 1 |
| Total Number of USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |































