- Complimentary 3-month Adobe Creative Cloud subscription with the purchase. Learn more on ASUS website for more details
- Innovative ScreenPad™ 2.0: 5.65-inch interactive touchscreen trackpad that adapts to your needs for smarter control and multitasking
- 14" 2.8K (2880 x 1800) 16:10 OLED Touch Screen display with ultra-slim 4-sided NanoEdge bezels
- Latest 12th generation Intel® Core™ i7-1260P Processor 2.1 GHz (18M Cache, up to 4.7 GHz, 4P+8E cores) and
- Intel Iris Xe graphics
- Discrete NVIDIA® GeForce® RTX™ 2050 graphics with 4GB GDDR6 VRAM
- Fast storage and memory featuring 1TB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD and 16GB LPDDR5 RAM, with Windows 11 Home
- Pantone Validated display, DCI-P3: 100% Glossy display with 92% screen-to-body ratio
- Zenbook 14X OLED laptop comes with extensive connectivity with Thunderbolt 4 via USB-C, USB 3.2 Type A, HDMI, 3.5mm Combo Audio Jack, Micro SD card reader, Wi-Fi 6E (802.11ax), and Bluetooth 5.2 (*USB transfer speed may vary. Learn more at ASUS.com)
- Sleek and lightweight aluminum body at only 1.4kg and 1.69cm thick, that is built to the MIL-STD 810H military standard for reliability and durability
- Ergonomic chiclet backlit keyboard with fingerprint sensor activated via Windows Hello
- Sleeve is included with laptop purchase
Life is brighter and clearer with the Zenbook 14X OLED laptop, the slim, light and compact laptop with a gorgeous 16:10 OLED HDR NanoEdge touchscreen that gives you the deepest blacks and the most vivid colors. Zenbook 14X OLED laptop is powered by the latest 12th Gen Intel® Core™ processors and NVIDIA® GeForce® RTX™ 2050 discrete graphics, Zenbook 14X OLED laptop delivers maximum performance with ASUS Intelligent Performance Technology. Zenbook 14X OLED laptop's precision-engineered 180° ErgoLift hinge makes sharing content easy, and the innovative ASUS ScreenPad™ enhances your on-the-go productivity. Let the Zenbook 14X OLED laptop light up your work or play, anywhere.
- The Intel Core i7 2.10 GHz processor delivers lightning-fast speeds and peak performance, making it ideal for handling the most demanding tasks and games with ease
- With 16 GB of memory, users can run multiple programs concurrently without experiencing any performance loss
- The 14" 2880 x 1800 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- 1 TB SSD provides ample storage and significantly faster data transfer speeds compared to standard hard drives for enhanced performance and efficiency
- The NVIDIA GeForce RTX 2050 4 GB discrete graphics card delivers exceptional performance across diverse multimedia applications and user experiences for superior visual quality and efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-1260P |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 2050 |
| Graphics Memory Capacity | 4 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| On-board Memory | 16 GB |
| Maximum Supported System Memo | 16 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5 |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Touchscreen | Yes |
| Dual Screen | Yes |
| Screen Resolution | 2880 x 1800 |
| Secondary Display Resolution | 2160 x 1080 |
| Display Screen Technology | NanoEdge |
| Display Screen Type | OLED |
| Screen Mode | 2.8K |
| Secondary Screen Mode | Full HD Plus |
| Standard Refresh Rate | 90 Hz |
| Power & Battery | |
|---|---|
| AC Adapter Frequency | 60 Hz |
| Power Plug Type | Type C |
| Number of Cells | 3-cell |
| Maximum Power Supply Wattage | 90 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 1 |
| Total Number of USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |































