Compact design, easy portability
The incredibly compact, thin and light ZenBook 14 features AMD Ryzen™ 5000 Series Mobile Processors for powerful all-round performance, and includes HDMI, USB-C® and USB Type-A ports, a microSD card reader, and a combo audio jack for unrivaled versatility. With its beautifully crafted classic design and travel-friendly features, ZenBook 14 will make your on-the-go lifestyle more effortless than ever.
MOBILITY | Travel light, travel smart
The compact, thin and light all-metal design of ZenBook 14 makes it the ideal traveling companion. It's also one of the world's thinnest 14-inch AMD-powered laptops, so you can enjoy outstanding portability and performance at the same time.
- With 16 GB LPDDR4X of memory, users can effortlessly run multiple programs simultaneously, ensuring peak performance and productivity
- The 14" 1920 x 1080 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- 1 TB total SSD capacity ensures efficient performance and superior data storage for HD videos, movies, photos, music, and more, enhancing overall productivity and user experience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen 7 |
| Processor Model | 5800H |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 3.20 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Vega 7 Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| System Memory Technology | LPDDR4X |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Technology | NanoEdge |
| Screen Mode | Full HD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Cells | 3-cell |
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type- | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 2 |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |





























