ASUS Vivobook 16X OLED | Set your imagination free
Set your imagination free with the powerful Vivobook 16X OLED! Whether it's for creative work or gaming fun, its 13th Gen Intel®Core™H-series processor and NVIDIA®GeForce RTX™4060 Laptop GPU give you all the multitasking power you need, with a MUX Switch to put you in full control of the graphics performance. Give your eyes a treat with the awesome 3.2K 120 Hz OLED NanoEdge display that delivers ultravivid colors and super-smooth visuals, and get ready to explore the worlds of your imagination!
PERFORMANCE | Create faster
Vivobook 16X OLED has the power to turn your ideas into creations faster than ever, thanks to its super-powerful 13th Gen Intel Core H-series processor and NVIDIA®GeForce RTX™4060 Laptop GPU. These are supported by a 1 TB SSD, 32 GB DDR4 memory and ultrafast WiFi 6E- the perfect high-performance choices for this stylish powerhouse!
CPU | Blitz the toughest tasks
With the 13th Gen Intel Core i9-13900H 14-core processor, there's more than enough performance to handle the toughest projects - even when you're working on several at the same time! And if you need a quick speed boost, Performance mode can ramp up the power to a peak 55 W thermal design power (TDP).
GPU | Your powerful creative companion
Vivobook 16X OLED has everything a creator needs, including a top-notch NVIDIA GeForce RTX™4060 GPU that's based on the latest NVIDIA Ada Lovelace architecture. Whether you're just starting out on your creative journey, or need to tackle pro-level rendering or livestreaming, you'll nail it thanks to the advanced GPU features like ray tracing, AI acceleration and speedy GDDR6 memory. And for maximum performance and stability, Vivobook 16X OLED comes with the exclusive free NVIDIA Studio drivers.
- 16" display with 3200 x 2000 resolution delivers stunning clarity for movies, games, and photos, offering an immersive and captivating visual experience
- With 32 GB of memory, you can run as many programs as you want while experiencing seamless execution
- The NVIDIA GeForce RTX 4060 8 GB discrete graphics card delivers exceptional performance across diverse multimedia applications and user experiences for superior visual quality and efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i9 |
| Processor Model | i9-13900H |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Processor Speed | 2.60 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5.40 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 4060 |
| Graphics Memory Capacity | 8 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| On-board Memory | 16 GB |
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Installed Slot Memory Configu | 1 x 16GB |
| Maximum Supported System Memo | 32 GB |
| Standard Memory | 32 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| On-board Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board + SODIMM |
| Total Number of Memory Slots | 1 |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 16" |
| Screen Resolution | 3200 x 2000 |
| Display Screen Technology | NanoEdge |
| Display Screen Type | OLED |
| Screen Mode | 3.2K |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Power & Battery | |
|---|---|
| AC Adapter Frequency | 60 Hz |
| Number of Cells | 3-cell |
| Maximum Power Supply Wattage | 120 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type- | 2 |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |



























