ASUS Vivobook 16 | Brighten your vision
Everything is smoother with the powerful ASUS Vivobook 16, the feature-packed laptop with user-friendly features including a 180° lay-flat hinge, a physical webcam shield and dedicated function keys to turn your mic on or off. Your health is in safe hands with ASUS Antimicrobial Guard Plus protecting frequently-touched surfaces, and the bigger touchpad is now more finger-friendly. Enjoy the smooth power of Vivobook 16!
Performance | Smooth power
Make light work of any task with Vivobook 16! It's a good-looking companion that's always there for your everyday needs, in the office, at home, or at play. It's powered by up to AMD Ryzen™ 7 7730U Processor with 16 GB of fast memory, 1 TB of speedy SSD storage and WiFi 6E, so you'll never be short of performance even when those tough tasks are piling up.
Thermal | Cooler, quieter and faster!
To keep it cool in all situations, the Vivobook 16 use an IceBlade fan and dual air vents to efficiently accelerate heat transfer for smooth, stable performance without processor throttling.
Display | Explore a vivid vision
Explore a fresh new visual experience with Vivobook 16's gorgeous three-sided NanoEdge display with its expansive 16:10 aspect-ratio. This clear, sharp, slim-bezel display provides wide viewing angles, and is T�V Rheinland-certified for low blue-light emissions. It's perfect for any task, whether it's work, play or entertainment - let Vivobook 16 add glitter to your life!
ErgoSense | ASUS ErgoSense keyboard, comfortable typing experience
Your comfort is our highest priority. That's why the ASUS ErgoSense keyboard has an incredibly satisfying feel, with the optimum key bounce and travel calculated with fine-tuned precision. Experience the ErgoSense keyboard and you'll soon find yourself cruising effortlessly through your work.
Full-sized keyboard 19.05 mm
The full-size 19.05 mm key pitch is the same as a desktop keyboard so you can whizz through your work with superb typing comfort and accuracy.
Dished key cap 0.2 mm
The 0.2 mm key-cap dish is designed to match the shape of your fingertips so your fingers are gently guided to the ideal contact point with the keys.
Long key travel 1.4 mm
The long 1.4 mm key travel lets you type without having to use too much force. And the special ASUS-designed rubber dome guarantees your click force is met with just the right tactile bump you need for a nice grip.
0.1 mm key cap relief
When fully depressed, the keys on the ErgoSense keyboard don't sink below the level of the keyboard deck. The key caps remain at least 0.1 mm above the chassis surface, providing you with a comfortable, ergonomic typing experience.
- 16" display with 1920 x 1200 resolution delivers stunning clarity for movies, games, and photos, offering an immersive and captivating visual experience
- With 16 GB of memory, you can run as many programs as you want while experiencing seamless execution
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen 7 |
| Processor Model | 7730U |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Maximum Turbo Speed | 4.50 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| On-board Memory | 8 GB |
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Installed Slot Memory Configu | 1 x 8GB |
| Maximum Supported System Memo | 16 GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| On-board Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board + SODIMM |
| Total Number of Memory Slots | 1 |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| Installed Slot Memory | 8 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 16" |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | WUXGA |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Power & Battery | |
|---|---|
| AC Adapter Frequency | 60 Hz |
| Number of Cells | 3-cell |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type- | 2 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| Micro HDMI | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Security | |
|---|---|
| Finger Print Reader | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Release Year | 2023 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |



























