Wow the World with Smooth Power+
Stamp your style on the world with ASUS Vivobook 15, the feature-packed laptop that makes it easy to get things done, anywhere. Everything about Vivobook 15 is bold and improved, from its powerful 12th Gen Intel® Core™ processor to its crisp and clear display, 180° lay-flat hinge, modern colors and sleek geometric design. Make a fresh start today with Vivobook 15!
- The Intel Core i5 1.70 GHz processor provides exceptional performance, immersive multimedia experiences, and swift program loading, ensuring a seamless and efficient computing experience
- 8 GB memory is optimized to run powerful programs with exceptional efficiency, ensuring smooth and reliable performance
- 15.6" display with 1920 x 1080 resolution delivers stunning clarity for movies, games, and photos, offering an immersive and captivating visual experience
- 512 GB SSD offers ample capacity to store your essential documents, favorite songs, movies, and pictures, ensuring you have plenty of space for all your digital content
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-1240P |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 1.70 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| Total Number of Memory Slots | 1 |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 15.6" |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Technology | Tru2Life |
| Screen Mode | Full HD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Cells | 3-cell |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type- | 2 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



























