ASUS VA27AQ Eye Care Monitor - 27-inch, IPS, QHD, 99% sRGB, Frameless, HDMI, DisplayPort, VGA, 1ms MPRT, Stereo Speakers, Low Blue Light, Flicker Free, Wall Mountable
- 27-inch QHD (2560 x 1440) frameless design with IPS 178° wide viewing angle panel
- Rich connectivity features HDMI, DisplayPort and VGA, plus earphone jack
- VESA wall-mountable to save on desktop space
- ASUS DisplayWidget Center lets users easily change monitor settings via an intuitive interface
- ASUS Eye Care monitors feature T�V Rheinland-certified Flicker-free and Low Blue Light technologies to ensure a comfortable viewing experience
- Green Sustainability: paper packaging and carton reusable, energy-efficient environmental standards
ASUS Eye Care Monitor | All-round protection for your eyes
ASUS VA27AQ is a 27-inch QHD (2560 x 1440) Eye Care monitor that features a frameless IPS panel for wide angle viewing to deliver incredibly sharp imagery and stunning video playback. Up to 75Hz refresh rate with Adaptive-Sync technology to eliminate tracing and ensure crisp and clear video playback. In addition, it also features T�V Rheinland-certified Flicker-free and Low Blue Light technologies to ensure a comfortable viewing experience.
Lifelike views with 178° wide view angle
Frameless IPS panel provides 178° viewing angles, both horizontally and vertically, so you can enjoy its beautiful visuals from almost any direction.
Hands-free Convenience
The handy design let you can place phone, name cards or any small items without placing it on the desktop, makes your workspace tidier and more organized.
Expansive Connectivity
DisplayPort, HDMI and VGA allow you to connect your desktop / notebook and another device at the same time. So there's no need to frequently plug and change your connection. It also has pass-through port for the headphone jack input.
ASUS DisplayWidget Center
ASUS DisplayWidget Center is an app that allows you to tweak monitor settings with a mouse instead of using the buttons on the monitor. It works with both macOS and Windows.
Built-in stereo speakers for multimedia
With two integrated speakers, VA27AQ enhances your audiovisual experiences, for limitless entertainment and multimedia enjoyment.
Protect your eyes with ASUS Eye Care technology | ASUS blue light filter
For viewing comfort and for protection from potentially harmful blue light, it offers intuitive and flexible with seamless adjustment that are easily accessed through the onscreen display menu.
ASUS Flicker-free technology
It's time to say goodbye to those tired, strained eyes. Flicker-Free technology helps reduce onscreen flicker, giving you a more comfortable, movie-marathon-ready environment. It is designed to minimize eyestrain, headaches and eye fatigue when you spend long, countless hours in front of the display.
- 27" viewable screen size enhances clarity and depth for immersive playback of movies, games, and high-resolution media
- LED backlight technology enhances brightness and contrast while using less power for vivid visuals and energy-efficient performance
- LED response time eliminates ghosting for crisp and superb rendered action sequences by minimizing motion blur and trailing effects
- Adaptive Sync tearing prevention technology provides smooth, clear, and lag-free display through real-time refresh synchronization
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Furnishes captivating visuals with 350 Nit brightness levels that deliver clear, vibrant images in both bright and dim settings
- Anti-glare led monitor reduces ambient reflections, improving screen visibility and comfort in bright or mixed lighting environments
- 2560 x 1440 maximum resolution ensures vivid, crystal-clear output with consistent pixel accuracy
- LED Monitor ensures
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 3 |
| Flicker Free | Yes |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 85 kHz - VGA |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 75 Hz - DisplayPort |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Screen Mode | WQHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 350 Nit |
| Response Time | 1 ms |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.23300 mm x 0.23300 mm |
| Active Display Area (H x V) | 23.53" x 13.21" |
| Response Time Details | 1 ms MPRT |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Feature Support | Variable Refresh Rate (VRR) |
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 8.58 lb |
| Height with Stand | 17.49" |
| Depth with Stand | 7.65" |
| Width with Stand | 24.15" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Adjustments | Tilt |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| TCO Certified | Yes |

