ROG Strix XG248QSG Ace Esports Gaming Monitor - 24.1-inch FHD (1920 x 1080) Super TN panel, 610Hz refresh rate (overclocked), 0.1ms response time (min.), ELMB 2, VRR, low input lag, DisplayHDR™ 400, tripod socket, DisplayWidget Center, HDMI 2.1
- 24.1-inch FHD (1920 x 1080) Super TN panel with 610Hz (OC) refresh rate, designed specifically for professional esports gamers
- World's fastest TN panel, with 0.8ms input lag?56% lower than other 600Hz monitors; plus 0.1ms response time for supersmooth gameplay
- ASUS Extreme Low Motion Blur 2 (ELMB 2) technology enhances blur reduction performance while offering 3X brighter visuals, versus previous-gen ELMB tech
- New design with a smaller footprint frees up more space for a keyboard and mouse
- Exclusive ASUS DisplayWidget Center enables easy access to OSD and monitor settings adjustments with a mouse
- ROG Gaming AI technology with AI-powered features to enhance users' gaming experiences
ROG Strix XG248QSG Ace
The ROG Strix XG248QSG Ace is the world's fastest esports gaming monitor. Designed for professional FPS gamers, its 24.1-inch Super TN panel offers a remarkable 610Hz refresh rate (OC), low input lag, Extreme Low Motion Blur 2 (ELMB 2) technology, and extremely bright visuals to deliver incredibly smooth, ultrarealistic gameplay. The XG248QSG also features a new stand design with a base that's smaller than its predecessor, freeing up precious desktop space and allowing for an optimized gaming setup.
Ace The Game
Create the ultimate esports setup with the ROG Ace series the definitive choice of champions. Designed for esports athletes and those who demand competition-grade performance, the new ROG Ace monitors offer gaming-friendly features, lightning-fast speeds, and unparalleled responsiveness.
(Agility) | World's fastest gaming monitor
A blazing 610Hz refresh rate (OC) and low input lag give the ROG Strix XG248QSG Ace the distinction of being the world's fastest gaming monitor. Experience utmost smoothness and clarity for an edge over the competition, especially in fast-paced games.
(Agility) | Super TN Panel: Designed for FPS Pros
Compared to traditional TN panels, the Super TN panel used in the XG248QSG boasts amazing features that give pro FPS players a decisive edge over the competition.
Low Input Lag
The Super TN panel gives the XG248QSG an astonishingly-low input lag of just 0.8ms, making it 56% lower than other monitors in its class. It virtually eliminates the delay between control inputs and the subsequent onscreen action, allowing players to see the game unfold in near real-time and react quicker than opponents.
lightning-fast responsiveness
An incredibly low 0.1ms (min.) response time minimizes distracting motion blur and ghosting during fast-paced games, ensuring crisp and clear visuals.
- 24.1" viewable screen size enhances clarity and depth for immersive playback of movies, games, and high-resolution media
- 0.10 ms response time delivers stable, blur-free visuals with accurate motion handling for reliable performance across tasks
- FreeSync Premium and G-Sync Compatible eliminate tearing and stutter, helping deliver fluid motion and clarity in high-refresh gaming scenarios
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Furnishes captivating visuals with 350 Nit brightness levels that deliver clear, vibrant images in both bright and dim settings
- HDR10 feature enhances stability and system control for consistent, uninterrupted performance
- 1920 x 1080 maximum resolution ensures vivid, crystal-clear output with consistent pixel accuracy
- Gaming LCD monitor delivers responsive visuals and smooth motion, ideal for immersive gameplay and competitive performance
- The Strix Ace 24.1" monitor includes Full HD 1920x1080 reso
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Tearing Prevention Technology | FreeSync Premium/G-sync Compatible |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Brightness (Peak) | 400 Nit |
| Screen Size Class | 24" |
| Viewable Screen Size | 24.1" |
| Horizontal Frequency | 27 kHz to 851 kHz - DisplayPort |
| Vertical Frequency | 24 Hz to 610 Hz - HDMI |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Super Twisted Nematic (STN) |
| Brightness | 350 Nit |
| Response Time | 0.10 ms |
| Standard Refresh Rate | 610 Hz |
| Color Gamut | 125% sRGB |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 170° |
| Vertical Viewing Angle | 160° |
| Pixel Pitch | 0.27900 mm x 0.27900 mm |
| Active Display Area (H x V) | 21.09" x 11.73" |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Response Time Details | 0.1 ms |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of HDMI 2.1 Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | No |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 12.35 lb |
| Height with Stand | 20.24" |
| Depth with Stand | 7.40" |
| Width with Stand | 21.93" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Tilt |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | ASUS Computer International |



























