Zen-quiet and energy-saving
RS100-E9-PI2 delivers excellent noise mitigation, lowest as 30 dB, which is lower than the noise output of an average projector at 42dB. It also ships with high efficiency motherboard design and power module that reduces both power consumption and power loss - and that means great energy-cost savings for your organization.
Flexible deployment options in a compact rack form factor
With a short 15" chassis, RS100-E9-PI2 easily fits in diverse rack cabinet, largely increasing density per rack to save space. In addition, it offers the ideal size for IT deployment, which also saves considerable cost when setting up a data center.
- Upgrade an existing PC easily to improve performance and extend its usability for modern applications
- Windows Server 2012 R2 OS support offers a dependable, user-friendly interface for easy app usage and maximum productivity
- Intel Xeon processor provides high performance, built-in security, and remote management for enterprise systems
- With Serial ATA interface, experience high-speed data transfer and robust reliability for optimized system performance
- Rack-mountable barebone system offers easy installation and convenient access for streamlined maintenance
- Provides 6 USB ports for responsive and expanded device connections without interruptions
- Gigabit Ethernet is highly efficient for large file transfers, making it ideal for backups and heavy data workflows
- DDR4 SDRAM slot supports high-speed operation with low power use, delivering optimal performance and thermal efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Supported | Xeon |
| Number of Processors Supported | 1 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Socket | Socket H4 LGA-1151 |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 32 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-2133/PC4-17000 |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| RAID Supported | Yes |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Inst | 1 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 250 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C232 |
| Controller Type | Serial ATA |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Number of PCI Express x16 Slo | 1 |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 3 |
| Number of 3.5" Bays | 2 |
| Number of External 5.25" Bays | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |

