Feel the Beat, In-Game Feats
ROG continues its collaboration with virtual pop star Hatsune Miku with a complete gaming system centered around ROG's sci-fi aesthetics and Miku's signature blue-green, pink-color scheme. The collection combines Hatsune Miku's signature style with superior ROG performance, premium quality, and versatile functionality for competitive gameplay or daily tasks. Products include a motherboard, graphics card, PC case, all-in-one cooler, SSD enclosure, power supply, monitor, and apparels, enabling gamers to create an entire gaming setup that exudes the vibrant Miku aesthetic.
ROG Thor 1200W Platinum III | HATSUNE MIKU EDITION
The ROG Thor 1200W Platinum III Hatsune Miku Edition delivers the ultimate power and stability demanded by gamers. A next-gen GaN MOSFET delivers superior efficiency, and "GPU-First" voltage sensing features a patented-intelligent voltage stabilizer, ensuring top-tier performance and stability. Meanwhile, there is Turbo Mode for maximum cooling when overclocking or for other demanding workloads.
The ROG Thor 1200W Platinum III also features the signature Thor OLED display, now upgraded for easy magnetic attachment - it can be swapped to either side of the unit to accommodate fan-up or fan-down PSU installation.
GaN MOSFET
The ROG Thor 1200W Platinum III Hatsune Miku Edition boasts an innovative GaN MOSFET that deliver up to 30% more power efficiency than standard MOSFETs. Plus, the smaller size of a GaN MOSFET allows for a more organized internal layout. This optimized design provides space for larger heatsinks and enhanced airflow, improving heat dissipation.
Patented "GPU-FIRST" Intelligent Voltage Stabilizer (IVS)
Activate the "GPU-First" voltage sensing by connecting the IVS cable. This innovative feature enhances voltage stability by up to 45%, even during demanding gaming sessions and overclocking scenarios. If you prefer conventional CPU-focused voltage sensing, simply disconnect the IVS cable. With this advanced technology, you can experience smooth and consistent gaming.
Magnetic OLED Display
This detachable magnetic OLED display showcases real-time power draw, providing insights to your system's performance and efficiency. The magnetic attachment can be swapped to either side of the unit for fan-up or fan-down PSU installation, depending on the design of your case, so you can maintain optimal airflow without compromising monitoring.
- Supplies power to the electrical load to keep up with the power requirements
- 3.3 V DC ensures steady and uninterrupted power supply to your device
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of (6+2 pin) PCI Expre | 4 |
| Number of SATA Power Connecto | 7 |
| Number of (4+4 pin) CPU Power | 2 |
| Input Frequency | 50-60 Hz |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 5 V SB |
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage Detail | 5 V SB @ 3 A |
| Power Factor Correction (PFC) | Active |
| Number of +12V Rails | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Internal |
| Appearance | |
|---|---|
| Modular | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Over Temperature |
| MTBF | 120000 Hour |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Fan Bearing Type | Dual Ball Fan Bearing |
| Number of Fans | 1 |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| PCI Express Version | 5.1 |
| PCI Express Connector | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Specification Compliance | ATX12V |















