Elevate your gaming experience with the ROG Strix XG27UCSR, meticulously crafted for utility and performance. Immerse yourself with Frame Rate Boost, allowing the monitor to easily switch via hotkey to a 1080p 324Hz mode for esports ready performance and lightning-fast 0.3ms response time (min.). Conquer challenges effortlessly with AI-powered features, and enhance your connectivity options with the inclusion of a versatile Type-C connection, ensuring you stay ahead while enjoying the convenience of modern connectivity.
Visual Brilliance Beyond Compare
Immerse yourself in stunning visual precision with the ROG Strix XG27UCSR. Its Fast IPS technology, coupled with a vivid 4K resolution and Display HDR400 support, ensures an unparalleled gaming and multimedia experience, bringing every detail to life with vibrant colors and remarkable clarity.
GROUNDBREAKING DUAL-MODE DISPLAY
The ROG Strix XG27UCSR gaming monitor breaks the mold with amazing dual-mode feature. This 27-inch gaming display allows you to switch between stunning 4K @ 160 Hz all the way up to a mind-blowing FHD @ 324 Hz visuals with just a tap of a hotkey.
Tear-Free, Ghost-Free Gaming
Enjoy a tear-free gaming experience with G-SYNC & FreeSync compatibility. This ensures smooth, synchronized visuals by enabling variable refresh rate (VRR). Additionally, ELMB-SYNC technology eliminates ghosting and tearing for sharp visuals and high frame rates while gaming. Integrated ASUS Variable Overdrive technology dynamically adjusts the monitor's overdrive setting as frame rates fluctuate, ensuring optimal results for any game.
Vivid Colors, Factory Checked
Immerse yourself in a wider range of vibrant colors with a cinema-standard DCI-P3 95% and sRGB 130% color gamut. Each monitor undergoes rigorous factory checks to ensure color accuracy, guaranteeing a lifelike and immersive visual experience
Versatile Connectivity
Connect your devices with ease thanks to the extensive connectivity options, including a Type-C port supports DP Alt mode for video out and power delivery, DisplayPort 1.4 for high-resolution and high-refresh-rate connections, and HDMI port for connecting consoles and other multimedia devices.
AI-Powered Advantage
With AI-powered GamePlus technology, the monitor analyzes the scene on-screen in real-time and adjusts the GamePlus crosshair to enhance targeting accuracy. Additionally, Dynamic Shadow Boost brightens dark areas without overexposing bright areas, providing a clear advantage in low-light environments.
Compact Design, Ergonomic Comfort
This monitor boasts a compact footprint, saving valuable desk space. The ergonomically-designed stand provides tilt, swivel, pivot and height adjustment, ensuring you find the perfect viewing position for all-day comfort. Additionally, VESA compatibility lets you mount the monitor to the wall for even greater flexibility.
Enhance Gaming with 4K on Consoles and the ROG Ally X Handheld
Enjoy truly immersive 4K gaming with sharper imagery and clearer text on PlayStation 5, Xbox Series X, Nintendo Switch 2 and ROG Ally X. In addition, Auto Low Latency Mode kicks in automatically for ultra-responsive control the moment gameplay starts.
Effortless Settings Customization
Easily adjust your monitor settings through the intuitive DisplayWidget Center app, eliminating the need for physical buttons. Customize your settings for different games and applications with ease.
- 27-inch 4K (3840 x 2160) gaming monitor with versatile dual mode (4K @ 160 Hz or FHD @ 324 Hz)
- ASUS Fast IPS technology enables a 0.3ms response time (min.) for sharp gaming visuals with high frame rates
- ASUS Smart Pixel technology enhances every detail, delivering sharper, more vibrant visuals, even at lower resolutions
- ASUS Extreme Low Motion Blur Sync (ELMB SYNC) technology enables ELMB together with variable refresh rate, eliminating ghosting and tearing for sharp gaming visuals with high frame rates
- 95% DCI-P3 color gamut with ASUS advanced gray-scale tracking technology ensures smoother color gradation delivered and uniformity
- DisplayWidget Center enables easy monitor settings adjustments with a mouse
- USB Type-C with DP Alt mode, meaning that you can connect your device with clutter-free set-up
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync/FreeSync Premium/G-sync Compatible |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Brightness (Peak) | 500 Nit |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Horizontal Frequency | 410 kHz - USB Type C |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 320 Hz - USB Type C |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Fast IPS |
| Brightness | 350 Nit |
| Response Time | 1 ms |
| Standard Refresh Rate | 160 Hz |
| Color Gamut | 130% sRGB |
| Color Supported | 1073.7 Million Colors (10-bit) |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.15500 mm x 0.15500 mm |
| Response Time Details | 1 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Maximum Power Consumption | 25 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Type-C Po | 1 |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 1 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of HDMI 2.1 Ports | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | No |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 13.16 lb |
| Height with Stand | 19.82" |
| Depth with Stand | 7.43" |
| Width with Stand | 24.20" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Tilt |
| General Features | |
|---|---|
| AI-powered | Yes |
| Manufacturer | ASUS Computer International |

































