ASUS FastIPS Display-1ms (GTG) Response Time
ASUS FastIPS Display allows the display's liquid crystal elements to switch up to 4X faster than conventional IPS panels for improved response. With a 1 ms gray-to-gray response time, smearing and motion blur are virtually eliminated. This display also delivers superior images and an astounding 1,000:1 contrast ratio.
INCREDIBLY FAST 240HZ REFRESH RATE
You'll experience amazingly -fluid gaming visuals, giving you the upper hand in first-person shooters, racing, real-time strategy and sports titles.
NVIDIA G-SYNC Compatible
NVIDIA G-Sync compatible technology provides exceptional high dynamic range visuals while still maintaining low latency.
USB Type-C hub
It supports video transmission in DisplayPort signal; can serve as a USB hub, meaning that you can connect your device to your wired peripherals with clutter-free set-up. It can also use to charge your mobile device. The reversible USB Type-C™ connector design makes connecting any device effortless and quick.
KVM switch support
When two devices are connected to the monitor, the KVM switch lets you control them both using just one keyboard and mouse. This saves the desk space and it's more intuitive!
Gamer centric design | Tripod socket atop
Tripod socket atop �-inch tripod socket on the monitor stand allows users to mount a camera or additional display for a unique gaming or streaming setup
In-game enhancements | Shadow Boost
ASUS Shadow Boost technology clarifies dark areas of the game world without overexposing brighter areas - improving overall viewing while also making it easier to spot enemies hidden in dark areas of the map.
GamePlus
ASUS GameVisual Technology has seven pre-set display modes to optimize visuals for different types of content. This unique feature can be easily accessed through a hotkey or the on-screen display settings menu.
GameVisual
The ASUS-exclusive, integrated GamePlus hotkey offers in-game enhancements that help you get more out of your game. This function is co-developed with input from pro gamers, allowing them to practice and improve their gaming skills.
Flicker-Free technology
Flicker-Free technology reduces flicker to minimize eyestrain for improved comfort when you're embroiled in long gaming sessions.
Ultra-Low Blue Light technology
ASUS Ultra-Low Blue Light technology reduces the amount of potentially harmful blue light emitted by the display. Four different filter settings are available to control the amount of blue light reduction.
Engineering | Rich connectivity
Extensive connectivity options, including, I/O: DisplayPort 1.2, HDMI (v2.0), USB hub and USB Type-C support a wide array of multimedia devices..
Ergonomic design
With an ergonomically-designed stand, it provides tilt, swivel, pivot and height adjustments so you can easily find your ideal viewing position. The display is also VESA-compatible for wall mounting.
- 24.5" viewable screen size delivers high-fidelity visuals with accurate brightness and color across all content types
- LED backlight technology enhances brightness and contrast while using less power for vivid visuals and energy-efficient performance
- 1 ms response time ensures ultra-smooth motion with no ghosting, ideal for fast-paced gaming and action scenes
- FreeSync Premium ensures seamless sync and HDR readiness, helping enhance realism and comfort across extended viewing sessions
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Furnishes captivating visuals with 400 Nit brightness levels that deliver clear, vibrant images in both bright and dim settings
- Anti-glare gaming lcd monitor reduces ambient reflections, improving screen visibility and comfort in bright or mixed lighting environments
- 1920 x 1080 maximum resolution delivers razor-sharp detail and stable image performance
- Gaming LCD monitor delivers responsive visuals a
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync Premium |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Screen Size Class | 25" |
| Viewable Screen Size | 24.5" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 255 kHz to 255 kHz - USB Type C |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 240 Hz - USB Type C |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Fast IPS |
| Brightness | 400 Nit |
| Response Time | 1 ms |
| Standard Refresh Rate | 240 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.28300 mm x 0.28300 mm |
| Response Time Details | 1 ms GTG |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Type-C Po | 1 |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 5 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | No |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 13.45 lb |
| Height with Stand | 19.33" |
| Depth with Stand | 6.22" |
| Width with Stand | 21.97" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Adjustments | Tilt |
| General Features | |
|---|---|
| Built-in Devices | USB Hub |
| Manufacturer | ASUS Computer International |



























