- Well designed blades and shroud let the air flow over a greater area to enable effective cooling
- Magnetic levitation bearing for friction-free and efficient performance
- Helps the compatible computer cases by maintaining a great balance of performance and efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Rated Current | 90 mA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Fan Diameter | 4.72" |
| Fan Depth | 0.98" |
| Fan Width | 4.72" |
| Fan Height | 4.72" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Fan Bearing Type | Magnetic Levitation |
| Maximum Air Pressure | 3.07mmH2O |
| Fan Speed (Max) | 1800 rpm |
| Fan Speed (Min) | 250 rpm |
| Number of Fans | 1 |
| Maximum Airflow | 62.50 CFM |
| Fan Life | 45.6 Year |
| Cables | |
|---|---|
| Connectors | 4-pin PWM |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Noise Levels (A-Weighted) | 22.5 dB(A) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















