ROG Strix Scope TKL Deluxe wired mechanical RGB gaming keyboard for FPS games, with Cherry MX switches, aluminum frame, ergonomic wrist rest, and Aura Sync lighting
- Created for FPS Gamers: the tenkeyless form factor provides more room to move the mouse, while the enlarged L-Ctrl key minimizes inadvertent pressing of other keys
- Portability: The compact keyboard fits easily into backpacks while the detachable cable prevents scuff marks or scratches
- Quick-Toggle Switch: Instantly shift between function and media key inputs
- Stealth key: Tap to hide all apps and mute audio for instant privacy; tap again to play on
- Cherry MX switches: German-made, micro-switched actuators for precision input with tactile feedback
- Durable construction: Aluminum top-plate with striking slash aesthetic combines resilience and style
- Magnetic wrist rest: Wide and soft padding ensures comfort during gaming marathons
ROG Strix Scope TKL Deluxe is a compact, tenkeyless mechanical keyboard with Xccurate Design - an extra-wide Ctrl key that's easier to feel and find in the FPS frenzy. With a choice of Cherry MX switches for optimal feel and reliability, an all-aluminum top plate for strength and style, and more customizable Aura RGB lighting than we've ever engineered into a ROG keyboard, Strix Scope TKL Deluxe empowers you to play like a pro and rise above the battlefield crowd.
TKL FORM FACTOR FOR FPS
ROG Strix Scope TKL Deluxe is a high-performance mechanical gaming keyboard with a small footprint, freeing up space on your worktop for broader mouse movements - perfect for the lower sensitivity settings that slow the reticle for leveled-up aiming accuracy. The keyboard is topped with an aluminum faceplate for everyday resilience, and finished with a striking slash aesthetic for a little touch of style.
READY FOR DAY & NIGHT
The Quick-Toggle Switch prepares ROG Strix Scope TKL Deluxe for gaming or the daily grind, toggling the top row between media or function (Fn) key input - so it's easy to switch modes for work or play. The keyboard is topped with an aluminum faceplate for everyday resilience, and finished with a striking slash aesthetic for a little touch of style.
INSTANT PRIVACY
A quick tap of ROG Strix Scope TKL Deluxe's Stealth key instantly hides all apps and mutes all audio, assuring privacy the moment you need it. Decorated with an iconic cloaked-figure motif, a second push of Stealth puts everything back to just the way it was.
STEALTH KEY
Mutes Audio
Hide all Apps
- Provides superior feedback with high stability to provide a productive gaming experience
- Plug and play the USB 2.0 Type A interface for a quick and smooth configuration
- Mechanical key switch technology offers comfortable, convenient typing efficiency with durability, cost-effectiveness, and better Gaming Keyboard lifespan guaranteed
- Plug and Play your gaming keyboard with the PC and go
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Backlight | Yes |
| Backlight Type | RGB LED |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | Cable |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keyswitch Technology | Mechanical |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB 2.0 Type A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Full-size |
| Keyboard/Keypad Height | 1.56" |
| Keyboard/Keypad Width | 14.02" |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.36" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | ASUS Computer International |





















