ROG Strix LC III ARGB all-in-one CPU liquid cooler with 360° rotatable water block, Asetek's new Gen7 v2 pump, premium ROG ARGB fans, and 10+ custom Aura lighting effects.
- New water block with 360° rotatable ROG logo and 10+ custom Aura lighting effects
- New Asetek cold plate and gen7 V2 pump armed with a robust motor that delivers ultimate cooling performance
- Premium ROG ARGB fans with high airflow, optimized acoustics and 0dB technology
- Designed to perfectly complement the aesthetics of an ROG motherboard
- Reinforced, sleeved tubing offers increased durability
- Cooling Fan/Radiator/Water Block/Pump offers enhanced cooling/heating with maximum productivity
- Colorful argb LEDs add an ultra-modern style
- Fully compatible with standard processors
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Compatible Intel Socket | LGA-115X |
| Compatible AMD Socket | AM4 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Fan Diameter | 4.72" |
| Fan Depth | 0.98" |
| Fan Width | 4.72" |
| Fan Height | 4.72" |
| Radiator Depth | 1.06" |
| Radiator Width | 4.76" |
| Radiator Height | 10.71" |
| Water Block Depth | 2.40" |
| Water Block Width | 2.83" |
| Water Block Height | 2.83" |
| Appearance | |
|---|---|
| LED Color | ARGB |
| General Features | |
|---|---|
| Cooler Type | Liquid Cooler |
| Radiator Material | Aluminum |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Maximum Air Pressure | 3.92mmH2O |
| Fan Speed (Max) | 2200 rpm |
| Fan Speed (Min) | 800 rpm |
| Number of Fans | 2 |
| Maximum Airflow | 70.38 CFM |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Noise Levels (A-Weighted) | 36 dB(A) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













