- Ryzen 7 processor delivers high-efficiency performance for fast and consistent productivity across tasks
- With 16 GB of memory, run multiple demanding apps at once without lag, ideal for multitasking, content creation, and virtualization
- 1 TB SSD offers fast data access and sufficient capacity for storing media libraries and essential files without compromising system speed
- Delivers smooth, uninterrupted gameplay with stable system performance during intensive gaming sessions
- Windows 11 Pro OS comes equipped with a full suite of creative and productivity tools while efficiently managing hardware for a smooth user experience
- NVIDIA GeForce RTX 3070 discrete graphic card supports gaming and graphic designing with dedicated processing power for high-frame-rate visuals and precise rendering
- Lets you conveniently connect to the wireless LAN, supporting stable internet connectivity and efficient online operations
- Bluetooth ensures stable wireless communication by minimizing interference from nearby devices for consi
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen 7 |
| Processor Model | 5800X |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 3.80 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 3070 |
| Graphics Memory Capacity | Up to 8 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 2.0 |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 4.0 |
| Memory Configuration | 2 x 8GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 700 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type- | 5.0 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 2.0 |
| Total Number of USB Ports | 6.0 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1.0 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Chipset Model | B550 |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| DVI | Yes |
| Number of DVI Ports | 1.0 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

