ROG Astral LC GeForce RTX™ 5090 Fluid Force
The new ROG Astral family was inspired by the limitless expanse and beauty of the cosmos, and it is a testament to an unending dedication to exploring and defining new frontiers. The ROG Astral LC GeForce RTX 5090 delivers pinnacle cooling performance via a premium 360mm AIO cooler, full-coverage copper plate and integrated fan. Meanwhile, powerful 80-amp MOSFETs deliver high overclocking potential while maintaining quiet operation.
NVIDIA Blackwell Architecture | The Ultimate Platform for Gamers and Creators
Fifth-Gen Tensor Cores
Max AI performance with FP4 and DLSS 4
New Streaming Multiprocessors
Optimized for neural shaders
Fourth-Gen Ray Tracing Cores
Built for Mega Geometry
AI-Enhanced Graphics and Performance
NVIDIA DLSS 4 with Multi Frame Generation
Game-Winning Responsiveness
NVIDIA Reflex 2 with Frame Warp
True-to-Life Graphics
Full ray tracing with neural rendering
Digital Humans and AI Assistants
NVIDIA ACE
Accelerate Your Creativity
NVIDIA Studio creator tools and technology
Enhance Any Video with AI
NVIDIA Broadcast and ninth-gen NVIDIA Encoder
Performance and Reliability
NVIDIA app with Game Ready and Studio Drivers and Studio Drivers
The Ultimate Gaming Display Technologies
NVIDIA G-SYNC
Cooling Expertise 360mm Radiator
An extra-thick 360x38mm radiator combines forces with a trio of high-end fans to ensure excellent heat dissipation.
Full-Coverage Cold Plate
The full-coverage cold plate covers all the heat-generating components on the PCB, empowering the radiator to efficiently cool the graphics card, resulting in up to 30% better performance versus pure air cooling.
- Enjoy optimal gaming experience and ultra-rich content with NVIDIA GeForce RTX 5090
- OpenGL 4.6 API support for reliable graphic design flow to programme heavy-duty tasks
- PCI Express 5.0 host interface for reliable data transfer and enhanced performance
- GDDR7 memory technology effectively enables data to be moved at various points in a CPU clock cycle to allow maximum productivity
- HDMI interface allows you to connect to a variety of HD devices including gaming consoles, Blu-ray players, laptop PCs, digital cameras and many others for the ultimate true high-definition display
- Plug-in Card form factor for your convenience and simplicity of usage
- Comes in 1.9" height for maximum productivity and easy carrying
- Comes in 6.1" width for maximum productivity and easy carrying
- Built-in 32 GB memory to hold textures, frame buffer, shadow maps, bump maps, and lightning info that allows the GPU to perform rapid rendering
- Loaded with a power-efficient fan and coolant to dissipate heat and as a result, you get enduring usab
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of GPUs | 1 |
| GPU Boost Clock | 2.61 GHz |
| CUDA Cores | 21760 |
| Bus Width | 512 bit |
| API Supported | OpenGL 4.6 |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | GDDR7 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Digital Display Resol | 7680 x 4320 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Supply Wattage | 1000 W |
| Power Connector | 1x 16-pin |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Plug-in Card |
| Slot Space Required | Triple |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Model | RTX 5090 |
| Chipset Line | GeForce |
| Chipset Series | RTX |
| AI-powered | Yes |
| Cooler Type | Fan/Liquid Cooler |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | PCI Express 5.0 |



















