ROG Astral GeForce RTX™ 5080 White Edition | The Final Frontier
The new ROG Astral family was inspired by the limitless expanse and beauty of the cosmos, and it is a testament to an unending dedication to exploring and defining new frontiers. In that spirit, the ROG Astral GeForce RTX 5080 White Edition introduces ROG's first quad-fan graphics card, coupled with a patented vapor chamber, increased heatsink fin density, a phase-change GPU thermal pad, towering default clock speeds, boosted power delivery, and more. These premium innovations - amplified by an eye-catching die-cast frame and metal GPU bracket - combine to deliver absolute performance that can handle even the most demanding gaming scenarios.
NVIDIA Blackwell Architecture The Ultimate Platform for Gamers and Creators
Fifth-Gen Tensor Cores
Max AI performance with FP4 and DLSS 4
New Streaming Multiprocessors
Optimized for neural shaders
Fourth-Gen Ray Tracing Cores
Built for Mega Geometry
AI-Enhanced Graphics and Performance
NVIDIA DLSS 4 with Multi Frame Generation
Game-Winning Responsiveness
NVIDIA Reflex 2 with Frame Warp
True-to-Life Graphics
Full ray tracing with neural rendering
Digital Humans and AI Assistants
NVIDIA ACE
Accelerate Your Creativity
NVIDIA Studio creator tools and technology
Enhance Any Video with AI
NVIDIA Broadcast and ninth-gen NVIDIA Encoder
Performance and Reliability
NVIDIA app with Game Ready and Studio Drivers
The Ultimate Gaming Display Technologies
NVIDIA G-SYNC
Engineered for Excellence
Driven by a passion for innovation and the pursuit of precision, we crafted the ROG Astral. Inspired by the universe's wonders, it blends art and technology, achieving stellar cooling and unmated performance.
- Cost-efficient NVIDIA GeForce RTX 5080 provides effective Blu-ray playback acceleration and great gaming experience
- OpenGL 4.6 API support for better handling of numerous graphic tasks with ease and convenience
- PCI Express 5.0 x16 host interface allows quick transmission of data at a higher rate for your convenience
- GDDR7 memory technology effectively enables data to be moved at various points in a CPU clock cycle to allow maximum productivity
- HDMI interface allows you to connect to a variety of HD devices including gaming consoles, Blu-ray players, laptop PCs, digital cameras and many others for the ultimate true high-definition display
- Plug-in Card form factor for added reliability and dependability
- Comes in 3" height for maximum productivity and easy carrying
- Comes in 5.9" width for maximum productivity and easy carrying
- Built-in 16 GB memory to hold textures, frame buffer, shadow maps, bump maps, and lightning info that allows the GPU to perform rapid rendering
- Loaded with a power-efficient fan to dissipa
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| GPU Boost Clock | 2.79 GHz |
| CUDA Cores | 10752 |
| Bus Width | 256 bit |
| API Supported | OpenGL 4.6 |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | GDDR7 |
| Memory Speed | 3.75 GB/s |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Digital Display Resol | 7680 x 4320 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Supply Wattage | 850 W |
| Power Connector | 1x 16-pin |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Plug-in Card |
| Slot Space Required | Quad |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Model | RTX 5080 |
| Chipset Line | GeForce |
| Chipset Series | RTX |
| AI-powered | Yes |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | PCI Express 5.0 x16 |















