ROG Kithara | Redefine to Transcend
ROG Kithara is built for gamers who demand true high-fidelity, audiophile-grade sound, powered by HIFIMAN's leading acoustic technology. Its open-back acoustic design and ROG-customized HIFIMAN 100mm planar magnetic drivers deliver lifelike audio with sharp, precise detail. Engineered for competitive play, Kithara features an integrated full-band MEMS microphone for clear in-game communication. A balanced headphone cable with swappable plugs, along with a USB-C® adapter, ensures uncompromised audio fidelity and broad compatibility across a wide range of devices
Powered By HIFIMAN
ROG teamed up with HIFIMAN, a leader in planar magnetic headphone technology, to deliver audiophile-grade sound for tactical in-game advantages. Combining ROG's unrivaled expertise in competitive gaming and HIFIMAN's advanced driver technology, the Kithara delivers high-precision, crystal-clear sound tuned to meet the intense demands of gameplay.
HIFIMAN Neo Supernano Diaphragm
The nanoscale diaphragm responds faster and provides uniform movement to deliver cleaner, more precise sound versus standard diaphragms.
HIFIMAN Stealth Magnet Design
HIFIMAN Stealth Magnets maximize acoustic transparency to reduce interference, so sound flows freely without reflections or diffraction.
ROG-Tuned 100mm HIFIMAN Planar Magnetic Drivers
Co-developed with HIFIMAN and ROG acoustic experts, along with power gamers, and refined through extensive listening tests, the drivers used in the Kithara are tuned for a balanced sound signature. Leveraging advanced magnet-diaphragm technology, the Kithara delivers HIFIMAN's crisp, detailed mid-highs and enhanced bass to ensure every nuance on the battlefield is heard with clarity and precision.
Crafted Open-Back Architecture
Positional awareness is critical in competitive gaming. ROG sound engineers conducted detailed acoustic evaluations to test angled textures, internal structures, and venting ratios during the development of Kithara. The resulting open-back earcup design delivers precise spatial awareness through a balance of form and functionality.
General Closed-Back Headsets Narrower Soundstage
Different sound sources tend to cluster closer together, making it harder to pinpoint precise locations.
Open-Back ROG Kithara Wider Soundstage
More accurate positional audio, excellent imaging, and a deeply immersive gaming experience.
Ultrawide Soundstage for Precise Imaging
The open-back design creates an extremely spacious, dimensional soundstage compared to closed-back headsets. The design enhances separation across deep bass, mids, and treble to prevent low frequencies from masking critical cues - so you can clearly distinguish footsteps from explosions and react faster to every in-game movement.
Full-Band MEMS Boom Microphone
Unlike traditional audiophile headphones that lack a microphone, the Kithara features an on-cable, full-band MEMS boom mic for crystal-clear voice capture for seamless team comms even in the most intense battles. Compared to the standard ECM mics found in most gaming headsets, MEMS technology delivers an ultrawide 20Hz-20kHz response and higher SNR in a compact form-ensuring clear, natural voice pickup with minimal distortion.
Separate Signal Inputs
The detachable cable with microphone uses dedicated wiring for the audio and microphone signals to effectively eliminate crosstalk, ensuring clean, uninterrupted communication.
- ROG-Tuned 100mm HIFIMAN planar magnetic drivers:
- Audiophile-grade fidelity across an ultra-wide 8Hz-55kHz frequency range with vivid detail and exceptionally low distortion
- Open-back design:
- Spacious, natural soundstage with clear separation across bass, mids, and treble to enhance spatial awareness
- On-cable full-band MEMS boom microphone:
- Accurate voice pickup with a wide 20Hz-20kHz response and high SNR for clean voice; dual 3.5mm input prevents crosstalk for uninterrupted communication
- Broad compatibility and plug-and-play convenience:
- 4.4mm balanced plug included, plus 3.5mm and 6.3mm single-ended plugs, and a USB-C® adapter for seamless compatibility with DACs, amps, PCs, consoles, and mobile devices
- Premium build for durability and comfort:
- Soft adjustable headband, robust metal frame and hinges, and sleek earcup with signature ROG elements
- Personalized fit and acoustics:
- Interchangeable earcup cushions (leatherette with fabric, velour) for customizable comfort and sound
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Fabric |
| Microphone Frequency Response | 20 Hz to 20 kHz |
| Microphone Design | Boom |
| Detachable Microphone | Yes |
| Sound Mode | Stereo |
| Active Noise Canceling (ANC) | No |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Controls | Volume |
| Adjustable Headband | Yes |
| Maximum Frequency Response | 55 kHz |
| Minimum Frequency Response | 8 Hz |
| Microphone Technology | Electret Condenser |
| Impedance | 16 Ohm |
| Driver Size | 3.94" |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Android |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Circumaural |
| Appearance | |
|---|---|
| Headband Material | Aluminum |
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | 6.35mm |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 5.91 ft |

