- Optimized for generative AI, Core Ultra 7 processor supports real-time image enhancement, adaptive performance, and intelligent automation
- With 16 GB of memory, run multiple demanding apps at once without lag, ideal for multitasking, content creation, and virtualization
- 1 TB SSD offers fast data access and sufficient capacity for storing media libraries and essential files without compromising system speed
- Delivers smooth, uninterrupted gameplay with stable system performance during intensive gaming sessions
- Windows 11 Home operating system delivers a lightweight yet capable platform optimized for running everyday applications with consistent speed and efficiency
- NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti discrete graphic card supports gaming and graphic designing with dedicated processing power for high-frame-rate visuals and precise rendering
- Wireless LAN enables fast wireless connectivity for quicker data sharing and improved network efficiency
- Bluetooth enables wireless connectivity with support for device pairing, data
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| Processor Model | 265F |
| Processor Threads | 20 |
| Processor Core | Icosa-core (20 Core) |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5.20 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 5070 Ti |
| Graphics Memory Capacity | Up to 12 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR7 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 850 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| LAN Manufacturer | Realtek |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 13 |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| USB Type-C (Rear) | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | B860 |
| AI-powered | Yes |
| Cooler Type | Air Cooler |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | No |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Monitor Included | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















