ASUS ProArt Display PA329CRV Professional Monitor - 32-inch (31.5-inch viewable), IPS, 4K UHD (3840 x 2160), 98% DCI-P3, Color Accuracy E < 2, Calman Verified, USB-C PD 96W, VESA DisplayHDR 400, VESA MediaSync, Ergonomic Stand, Green Sustainability
- 31.5-inch 4K (3840 x 2160) LED backlight HDR display with 178° wide-view IPS panel
- Wide color gamut with 98% DCI-P3 coverage
- Calman Verified with factory calibrated for excellent Delta E < 2 color accuracy
- Extensive connectivity including DP over USB-C™ with 96W Power Delivery, DisplayPort (MST), HDMI and USB hub
- Slim profile and smaller base also comes with wall mountable for desk space saving
- Ergonomic design with tilt, swivel, pivot and height adjustments for a comfortable viewing experience
- Green Sustainability: paper packaging and energy-efficient environmental standards
ProArt Display PA329CRV | All the Essentials for Pros
ProArt Display PA329CRV is a 31.5-inch 4K HDR monitor designed for professional video editors. This Calman Verified display boasts a wide color gamut with 98% DCI-P3 coverage and is factory pre-calibrated to Delta E < 2 for exceptional color accuracy. For added convenience, the built-in USB-C® port offers DisplayPort™ support, superfast data transfers, and 96-watt power delivery via a single cable.
Empowering Creative Professional | Filmmakers & Video Editors
Ultrahigh resolution and wide color gamut for 4K HDR video production.
Colorists
Factory pre-calibrated to Delta E < 2 color accuracy for industry-leading color fidelity.
Designers & Photographers
Truly precise color reproduction to bring out the details in photographs or digital artwork.
Exquisite Design
Compared to its predecessor, ProArt Display PA329CRV has a space-saving base that's 33% smaller, as well as a 30% slimmer profile. Like its contemporaries in the ProArt Display family, PA329CRV feels right at home in a studio or in any living space, with an understated elegance that is a nod to exquisite craftsmanship and uncompromising attention to detail.
Impeccable 4K HDR Imagery
The 4K UHD (3840 x 2160) panel of PA329CRV delivers four times the pixel density and three times more onscreen space than similarly sized FHD displays, resulting in sharper visuals with greater levels of detail.
HDR10 and VESA DisplayHDR™ 400 compatibility ensure the brightest whites and darkest black hues for exceptional contrast that results in rich, lifelike imagery?all to help artists fully realize their creative visions.
Enjoy True-to-Life Color
PA329CRV goes beyond industry color standards, providing 98% DCI-P3 and 100% sRGB coverage bringing out the smallest details in photos.
- 31.5" viewable screen size ensures sharp, vibrant visuals for a consistently engaging and responsive viewing experience
- WLED backlight technology provides a clear and smooth display by minimizing flicker and enhancing luminance uniformity across the panel
- 5 ms response time enhances responsiveness and visual sharpness, ideal for action-packed games, sports, and dynamic media
- Adaptive Sync/G-Sync Compatible tearing prevention technology eliminates tearing and distortion by synchronizing frames for seamless motion clarity
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Enjoy vibrant colors and crisp visuals with 400 Nit brightness, ideal for both bright environments and detailed content
- High Dynamic Range (HDR) 400 feature enables responsive operation and efficient task handling
- 3840 x 2160 maximum resolution ensures vivid, crystal-clear output with consistent pixel accuracy
- LED Monitor is reliable and delivers consistent perfor
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync/G-Sync Compatible |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Screen Size Class | 32" |
| Viewable Screen Size | 31.5" |
| Backlight Technology | WLED |
| Horizontal Frequency | 15 kHz to 135 kHz |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 60 Hz |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 400 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Color Supported | 1.073 Billion Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.18200 mm x 0.18200 mm |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Type-C Po | 1 |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 5 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 3.2 Ports | 4 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 21.83 lb |
| Height with Stand | 24.32" |
| Depth with Stand | 9.45" |
| Width with Stand | 28.10" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Flush Mount |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Adjustments | Tilt |
| Bezel Color | Matte Black |
| General Features | |
|---|---|
| Built-in Devices | USB Hub |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| TCO Certified | Yes |



























