ASUS ProArt Display PA148CTV Portable Professional Monitor - 14-inch, IPS, Full HD (1920 x 1080), 100% sRGB, 100% Rec.709, Color Accuracy E < 2, Calman Verified, USB-C, 10-point Touch, Control Panel, ASUS Dial, Adobe Software Compatible
- 14-inch Full HD IPS anti-glare panel with capacitive 10-point multitouch
- 100% sRGB and 100% Rec. 709 color gamut, and Calman Verified with factory pre-calibrated Delta E < 2 for exceptional color accuracy
- User-friendly design with Intuitive OSD control via ASUS Dial, metal kickstand and tripod socket
- I/O ports include two USB Type-C® ports (DP Alt mode) and one Micro HDMI for variety devices connection
- ASUS Eye Care monitors feature T�V Rheinland-certified Flicker-free and Low Blue Light technologies to ensure a comfortable viewing experience
A Shortcut to Creators' Workflow
ASUS ProArt PA148CTV is a 14-inch FHD 10-point touch portable monitor designed for creators. PA148CTV delivers exceptional color thanks to 100% sRGB and 100% Rec. 709 color spaces, and it is world's 1st portable monitor that reach Calman Verified certification and factory pre-calibrated to provide a Delta E < 2 color difference. The anti-glare IPS panel features wide viewing angles with minimal color shift, even when viewed from off-center positions.
Built for Creators
PA148CTV offers a host of features to help you get the most out of creative pursuits. The Calman Verified PA148CTV has a Delta E < 2 color value and wide color gamut to ensure the colors you see are true to life. ProArt Preset software lets you quickly adjust color gamut, while ProArt Palette lets you adjust various color settings.
Experience Full Color
Wide 100% sRGB and 100% Rec. 709 color gamut offers more vivid colors, ensuring deeper primary colors like red, green and blue, and richer secondary colors.
Revel in pure, expressive hues - thanks to accurate, true-to-life color reproduction. Delta E < 2 color accuracy means your images are accurately reproduced on screen, so you can see exactly how they'll turn out.
Pre-Calibrated for Out-of-the-Box Accuracy
Color professionals rely on color-accurate displays to ensure that their creations render as intended. PA148CTV is pre-calibrated at the factory and Calman Verified to guarantee industry-leading color accuracy. Every ProArt display undergoes meticulous testing to ensure smooth color gradation and to guarantee the very best visuals.
Quick Color Gamut Adjustment
ASUS-exclusive ProArt Preset provides multiple modes for quick color-gamut adjustment. Whether you're grading colors, editing videos or manipulating photos, you can switch and match your needs easily.
Personalized Editing Experience
ASUS ProArt Palette lets you customize numerous display parameters, including color hue, temperature and gamma adjustments, via intuitive on-screen menus. With two-point grayscale sliders for all six colors, it provides greater color-adjustment flexibility than many competing monitors. ProArt Palette empowers you to produce quickly and consistently, and makes it easy to keep your color management in check.
Rich Connectivity
PA148CTV offers a host of ports to cater to your creative needs. The two USB-C ports deliver audio / video signals, touch and plus power input over a single cable. The micro HDMI port provides a connection to various input sources, while the tripod socket allows you to mount PA148CTV onto a tripod.
- The Full HD lcd touchscreen monitor is perfect for retail, hospitality, and point-of-sale applications
- ProArt Full HD touchscreen monitor includes Full HD resolution for pixel-perfect clarity and immersive viewing
- Projective Capacitive technology allows touch with bare fingers or thin gloves for flexibility in medical and industrial use
- LED backlight technology reduces power use and hazardous materials for eco-friendly performance
- Captivating visuals with about 300 Nit brightness levels for clear and vivid touchscreen performance
- Features HDMI input for seamless connection with PCs, Blu-ray players, and advanced gaming consoles for high-quality visuals
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size Class | 14" |
| Viewable Screen Size | 14" |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Touchscreen Type | Projected Capacitive |
| Number of Simultaneous Touchpoints | 10 |
| Backlight Technology | LED |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 300 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | 100% Rec. 709 |
| Color Supported | 16.2 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Native Contrast Ratio | 700:1 |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Type-C Po | 2 |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| Total Number of USB Type-C Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Micro HDMI | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Webcam | No |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Microphone | No |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Simultaneous Touchp | 10 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 1.63 lb |
| Weight with Stand (Approximate) | 1.63 lb |
| Height with Stand | 8.05" |
| Depth with Stand | 0.47" |
| Width with Stand | 12.84" |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Adjustments | Pivot |
| Placement | Tabletop |
| General Features | |
|---|---|
| Built-in Devices | USB Hub |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Video Ports | |
|---|---|
| DVI | No |

































