ASUS new platform sever board - the P5BV supports the latest 45nm Multi-Core Intel Xeon processor at FSB 1333MHz based on the Intel 3200 MCH and Intel ICH7R chipset, features up to 8GB DDR2 800/667 memory capacity and PCI-E expansion slots support.
- Compatible Intel Pentium D processor runs complex and demanding applications simultaneously
- DDR2 SDRAM compatible slot - Allows the memory to operate at 400 MHz data bus speed while consuming minimal power. Thus, gives an optimal computer performance with an improved memory heat dissipation.
- RAID supported levels provide data reliability and fault tolerance
- Retrieve a significant number of PCI slots, expansion slots, and peripheral ports that have an enhanced heat dissipation capability with the ATX server motherboard
- With 2 USB 2.0 ports, transfer several documents without error
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Supported | Xeon Dual-Core |
| Processor Technology | Enhanced SpeedStep Technology |
| Front Side Bus | 800 MHz |
| Total Processor Supported | 1 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Socket | Socket T LGA-775 |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Memory | 32 GB |
| Graphics Controller Model | Z9s |
| Onboard Video | On-board Video Chipset |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology | DDR2 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 667 MHz |
| Memory Standard | DDR2-667/PC2-5300 |
| Number of Memory Slots | 4 |
| Maximum Memory Supported | 8 GB |
| Storage | |
|---|---|
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 1+0 |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of Onboard USB P | 1 |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Gigabit Ethernet | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | ATX |
| General Features | |
|---|---|
| Onboard LEDs Header | Yes |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | 3200 |
| Controller Type | Ultra ATA/100 (ATA-6) |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Number of PCI Express x16 Slo | 1 |
| Total Number of PCI Express S | 1 |
| Number of PCI-X Slots | 2 |
| Number of PCI Slots | 2 |
| Total Number of Expansion Slots | 6 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Number of IDE Interfaces | 1 |
| Number of SATA Interfaces | 4 |
| Serial Port | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

