ProArt GeForce RTX™ 5080 | Visionary. Versatile. Timeless.
The ProArt GeForce RTX™ 5080 combines a compact 2.5-slot design with potent cooling - three Axial-tech fans, a vapor chamber, and a phase-change GPU thermal pad - to deliver GeForce RTX 50 Series performance to both full-scale towers and space-saving SFF builds. A USB Type-C® port enhances versatility for content creation workflows, while a wood-patterned laminate trim and low-key Aura-lit logo help deliver a refined aesthetic.
NVIDIA Blackwell Architecture
The Ultimate Platform for Gamers and Creators
Fifth-Gen Tensor Cores
Max AI performance with FP4 and DLSS 4
New Streaming Multiprocessors
Optimized for neural shaders
Fourth-Gen Ray Tracing Cores
Built for Mega Geometry
AI-Enhanced Graphics and Performance
NVIDIA DLSS 4 with Multi Frame Generation
Game-Winning Responsiveness
NVIDIA Reflex 2 with Frame Warp
True-to-Life Graphics
Full ray tracing with neural rendering
Digital Humans and AI Assistants
NVIDIA ACE
Accelerate Your Creativity
NVIDIA Studio creator tools and technology
Enhance Any Video with AI
NVIDIA Broadcast and ninth-gen NVIDIA Encoder
Performance and Reliability
NVIDIA app with Game Ready and Studio Drivers
The Ultimate Gaming Display Technologies
NVIDIA G-SYNC
Build Small. Play Big.
You can pack high performance into a smaller footprint with this SFF-Ready Enthusiast GeForce card. Look for cases that are compatible with SFF-Ready Enthusiast GeForce Cards to get a sure fit and streamline your PC build.
Creator-Centric Design | USB Type-C Support
ProArt GeForce RTX 5080 comes with a USB Type-C output for connecting to a monitor capable of using the port to receive video. It also features two DisplayPort™ 2.1b ports and one HDMI® 2.1b port for multiple high-resolution displays, boosting productivity across creative workflows.
- Enjoy optimal gaming experience and ultra-rich content with NVIDIA GeForce RTX 5080
- OpenGL 4.6 API support for reliable graphic design flow to programme heavy-duty tasks
- PCI Express 5.0 x16 host interface allows quick transmission of data at a higher rate for your convenience
- The GDDR7 memory technology efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
- Features HDMI input to get connected with the top of the line PCs, Blu-ray players, and cutting edge gaming consoles
- Plug-in Card form factor for your convenience and simplicity of usage
- Comes in 2" height for better reliance and increased efficiency
- Comes in 5" width for better reliance and maximum efficiency
- Built-in 16 GB GDDR7 memory for a crisp and detail display
- Built-in low-power fan keeps the board cool and ensures a long-lasting usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| GPU Boost Clock | 2.73 GHz |
| CUDA Cores | 10752 |
| Bus Width | 256 bit |
| API Supported | OpenGL 4.6 |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | GDDR7 |
| Memory Speed | 3.75 GB/s |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Digital Display Resol | 7680 x 4320 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Supply Wattage | 850 W |
| Power Connector | 1x 16-pin |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Plug-in Card |
| Slot Space Required | Triple |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Model | RTX 5080 |
| Chipset Line | GeForce |
| Chipset Series | RTX |
| AI-powered | Yes |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | PCI Express 5.0 x16 |











