ASUS NUC 16 PRO | Faster, Smarter, More Secure for the AI-Driven Enterprise
ASUS NUC 16 Pro redefines high-performance compact computing for modern businesses. Powered by up to Intel® Core Ultra X9 Series 3 processors, it delivers up to 1.5� higher 3D graphics performance. On-board LPDDR5x memory supports up to 96GB, ensuring 20% faster speed and 50% lower power consumption, while dual 2.5G LAN and dual HDMI ports provide versatile connectivity. Built-in firmware TPM (fTPM 2.0) secures sensitive data, making the NUC 16 Pro a powerful, secure, and flexible solution for demanding professional workloads.
- Intel Core Ultra 7 with 20-core hybrid architecture delivers powerful multitasking for virtualization, database, and creative workstation tasks
- Upgrade an existing PC easily to improve performance and extend its usability for modern applications
- Windows 11 Home OS support provides a powerful platform to efficiently run routine applications without interruptions
- With NVMe interface, experience high-speed data transfer and robust reliability for optimized system performance
- Mini PC form factor enhances reliability and dependability for consistent system performance
- With 5 USB ports, connect or disconnect devices without shutting down the system for convenience
- Conveniently connect with 2.5 gigabit ethernet Ethernet technology for maximum productivity and reliable networking
- Bluetooth ensures stable wireless connections by minimizing interference from other devices for uninterrupted performance
- Hexadeca-core (16 Core) processor core helps barebone system process data dependably and on time for consistent perform
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| Processor Model | 356H |
| Number of Processors Installed | 1 |
| NPU Manufacturer | Intel |
| NPU Name | AI Boost |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Processor Speed | 1.90 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Socket | Socket BGA-2540 |
| Thermal Design Power | 65 W |
| NPU Performance | 50 TOPS |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Supported Storage Drive Types | SSD |
| Supported Storage Drive Inter | PCI Express NVMe 5.0 x4 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 150 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 6.0 |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 4 |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| AI-powered | Yes |
| Controller Type | NVMe |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Number of M.2 Interfaces | 2 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |



















