ASUS NUC 15 Pro+ | Unleash Ultra Power, Embrace Intelligence
ASUS NUC 15 Pro+ offers a perfect blend of cutting-edge performance and sophisticated design. Powered by the latest-generation Intel®Core™ Ultra 9 processor (Series 2) and Intel Arc™ graphics, NUC 15 Pro+ delivers unparalleled speed and stunning visuals, all in a sleek and compact metal chassis.
- Intel Core Ultra 7 integrates Intel Arc graphics and 13 TOPS NPU, ideal for AI-enhanced rendering, modeling, and edge computing in barebone systems
- Barebone System is compact, stylish, space-efficient, and portable, ideal for daily office and home use
- Windows 11 Home OS support provides a powerful platform to efficiently run routine applications without interruptions
- With NVMe interface, experience high-speed data transfer and robust reliability for optimized system performance
- Mini PC form factor enhances reliability and dependability for consistent system performance
- Featuring 5 USB ports to connect USB-compatible devices for enhanced flexibility and convenience
- 2.5 Gigabit Ethernet Ethernet technology enables faster data sharing and improved efficiency for business and personal workflows
- Bluetooth offers seamless automation and easy upgrade options, making your system adaptable to evolving connectivity needs
- Tetradeca-core (14 Core) processor core enables multitasking with reliable performance and fast pro
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| Processor Model | 255H |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Thermal Design Power | 40 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufactu | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Maximum Memory Supported | 96 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Supported Storage Drive Types | SSD |
| Supported Storage Drive Inter | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 120 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.4 |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 3 |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| AI-powered | Yes |
| Controller Type | NVMe |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Number of M.2 Interfaces | 2 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | NUC 15 Pro Plus RNUC15CRSU70000U Barebone System |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















