ASUS NUC 15 PRO+ | Unleash Ultra Power. Embrace Elegance.
Discover the ASUS NUC 15 Pro Plus, where state-of-the-art performance meets exceptional design. Powered by the latest Intel® Core™ Ultra processor, with options up to Ultra 9, it offers impressive speed and stunning visual clarity. With Intel® Wi-Fi 7 for ultra-fast, seamless connectivity and advanced silent cooling technology, it ensures high performance while staying whisper-quiet. Encased in a sleek, premium aluminum chassis, it supports four 4K displays and extensive connectivity options, adding sophistication and capability to any workspace. Elevate your computing experience with the ASUS NUC 15 Pro Plus, where power, connectivity, and elegance come together.
- Powered by Intel® Core™ Ultra Processors (Series 2) with up to 99 TOPS and 18% faster gen-on-gen performance for seamless operations.
- Advanced thermal design ensures ultra-quiet cooling with 1.2x reduced noise for a refined experience.
- Intel® Wi-Fi 7 and Bluetooth® 5.4 deliver up to 2.4x faster speeds and reliable, seamless connectivity.
- Sleek 0.7 L chassis with tool-free upgrades combines elegance with effortless customization.
- Supports up to four 4K displays via HDMI® 2.1 and Thunderbolt™ 4, with smart power-off for energy efficiency.
- Built from sustainable materials, offering enduring quality with eco-conscious design.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 9 |
| Processor Model | 285H |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Thermal Design Power | 65 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufactu | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-6400/PC5-51200 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Maximum Memory Supported | 96 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Supported Storage Drive Types | SSD |
| Supported Storage Drive Inter | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 150 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.4 |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 3 |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| AI-powered | Yes |
| Controller Type | NVMe |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Number of M.2 Interfaces | 2 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | NUC 15 Pro Plus NUC15CRSU9 Barebone System |



















