- Intel Core Ultra 9 features 24 cores with hybrid architecture, delivering high-efficiency multitasking for demanding workstation environments
- Upgrade an existing PC easily to improve performance and extend its usability for modern applications
- Windows 11 OS support provides a powerful platform to efficiently run routine applications without interruptions
- With NVMe interface, experience high-speed data transfer and robust reliability for optimized system performance
- NVIDIA GeForce RTX 5070 discrete graphic card supports multimedia applications and delivers an exceptional user experience
- Mini PC form factor simplifies usage and boosts efficiency, making setup and operation more convenient
- With 7 USB ports, connect or disconnect devices without shutting down the system for convenience
- Conveniently connect with 2.5 gigabit ethernet Ethernet technology for maximum productivity and reliable networking
- Tetracosa-core (24 Core) processor core helps barebone system process data dependably and on time for consistent pe
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 9 |
| Processor Model | 275HX |
| NPU Manufacturer | Intel |
| NPU Name | AI Boost |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| Processor Speed | 2.70 GHz |
| NPU Performance | 13 TOPS |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 5070 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-5600/PC5-44800 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Maximum Memory Supported | 96 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Supported Storage Drive Types | SSD |
| Supported Storage Drive Inter | PCI Express NVMe 5.0 x4 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 330 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 7 |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 6 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| AI-powered | Yes |
| Controller Type | NVMe |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Number of M.2 Interfaces | 2 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















