World's first Mini PC Powered by the Intel® Core™ Ultra processor (Series 2, formerly 'Lunar Lake'), featuring Copilot+, Bluetooth® 5.4, voice commands, and fingerprint recognition with Secure Boot for enhanced security.
- Powerful Platform: Featuring the latest Intel® Core™ Ultra processor (Series 2) with multiple CPU, GPU, NPU architectures, offering 120 platform TOPS
- Transformative Graphic: Built-in Intel® Arc™ GPU, delivering up to 67 TOPS.
- Enhanced AI Capabilities: Delivering up to 48 NPU TOPS, tripled the AI performance of the previous generation with lower power consumption
- Voice Command: Built-in microphone and speaker with smart AMP support voice command to activate AI Applications.
- Ultrafast Connectivity: Intel® Wi-Fi 7 (5 Gig), Bluetooth 5.4, Thunderbolt™ 4 (DP2.1)
- Security and Reliability: Built-in Trusted Platform Module (TPM), Secure Boot with Fingerprint Recognition for Windows Hello Enhanced Sign-in Security, and Robust Design with reliable 24/7 sustained operation
- Compact Design: Boost productivity with space saving (< 0.6L), toolless design, industry-leading quality, fitting in
ASUS NUC 14 Pro AI (Lunar Canyon) | Create, achieve, and stay secure with AI Innovation
The World's First AI Mini PC,powered by the Intel® Core™ Ultra processor (Series 2, formerly Lunar Lake), delivering advanced AI capabilities in a compact <0.6L design. it features Copilot+ button, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, voice command, and fingerprint recognition with Secure Boot for enhanced security, plus effortless tool-free installation. This revolutionary device sets a new benchmark for mini PC innovation, providing unparalleled performance across business, entertainment, and industrial applications.
Driving Success in AI
With six neural compute engines, NUC 14 Pro AI mini PC offers up to 120 TOPS across the entire system to harness the maximum computing power of AI. Built-in OpenVINO AI frameworks accelerate performance for lower latency and higher throughput. Additionally, NUC 14 Pro AI mini PC has a convenient easy-access design to facilitate memory and storage upgrades.
ASUS Copilot+ PC | The fastest, most intelligent Windows PCs ever
It's here! We're proud to present the ASUS Copilot+ PC. Powered by the latest AI-enabled processors, this PC brings you a next-level AI experience, with enhanced security, speed, and personalization. With integrated AI engine to accelerate AI computing, Copilot in Windows for personalized assistances, your PC is now your ultimate companion. Experience the difference easier, faster, smarter, and smoother - ASUS Copilot+ PC puts an extraordinary AI experience at your fingertips, now.
- Experience smarter workflows on Copilot+ PC desktops with integrated AI tools like Click to Do and advanced Windows Studio Effects
- Optimized for Copilot+ PCs, Core Ultra 5 processor supports generative AI, fast resume, and intelligent system tuning
- 16 GB memory delivers high-capacity performance to run intensive applications smoothly including advanced graphic design suites and high-definition multimedia content
- 512 GB SSD offers fast data access and sufficient capacity for storing media libraries and essential files without compromising system speed
- Desktop Computer offers easy internal access for hardware upgrades, allowing users to expand memory, storage, or graphics capabilities with minimal effort
- windows 11 home operating system delivers a lightweight yet capable platform optimized for running everyday applications with consistent speed and efficiency
- atr:111115029# Arc Graphics 130V shared graphic card supports smooth performance in basic visual tasks through dynamic memory allocation
- Wireless LAN enables seamless connectivity with reliable signal strength, supporting high-speed internet access
- Mini PC form factor features a compact, lightweight build that simplifies setup and enables easy transport for reliable performance anywhere
- Bluetooth offers low-power wireless data transfer using energy-efficient protocols designed to extend battery life and maintain consistent performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 5 |
| Processor Model | 226V |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Arc Graphics 130V |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | LPDDR5X |
| Memory Speed | 8533 MHz |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Configurati | 1 x 512GB |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 120 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| LAN Model | I226-V |
| LAN Manufacturer | Intel |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini PC |
| Security | |
|---|---|
| Windows Hello Compatible | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| AI-powered | Yes |
| Copilot+ PC | Yes |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 9.0 |
| Energy Star | Yes |



















