Commitment to Tech Excellence
The ASUS NUC brand represents a commitment to technological excellence, prioritizing innovative product design, to push the boundaries of performance and user experience.
Developed through a partnership between ASUS and Intel, the ASUS NUC product lines anchor on delivering uncompromised performance in the smallest form factors, backed by industry best quality and reliability, innovative modular designs, extended lifespan options, smart cooling solutions, and advanced AI capabilities. The versatility of the products shines through an array of configurations catering to diverse user needs, from developers, to power users, to casual home use.
Positioned as the preferred choice for a variety of business applications, vertical industries, and everyday users, the ASUS NUC combines exceptional performance with essential features, aiming to shape the next generation of PC experiences.
With a focus on supporting diverse businesses and enhancing PC applications, the ASUS NUC aspires to deliver on the brand promise of delivering the Next Unit of Compute (NUC) and make a lasting impact in the ever-evolving tech landscape.
ASUS NUC 14 Performance | Level Up. Embrace intelligence.
Experience the ASUS NUC 14 Performance, a compact powerhouse where efficiency meets raw power. This cutting-edge device is equipped with Intel®Core™ Ultra 9/7 processors and NVIDIA®GeForce RTX™ 4070 and 4060 graphics, delivering unparalleled performance and revolutionizing productivity. Stay connected seamlessly with flawless connectivity and enjoy lightning-fast response times. Its sleek design adds a touch of sophistication to any workspace. Elevate your computing experience to new heights with the ASUS NUC 14 Performance. Effortlessly upgrade your enterprise with this powerful machine that combines power, efficiency, and style.
- Intel Core Ultra 9 built on 3 nm Arrow Lake architecture offers PCIe 5.0, DDR5-6400 support, and ECC memory for robust workstation reliability
- Upgrade an existing PC easily to improve performance and extend its usability for modern applications
- Windows 11 x64 OS support provides a powerful platform to efficiently run routine applications without interruptions
- With NVMe interface, experience high-speed data transfer and robust reliability for optimized system performance
- Mini PC form factor simplifies usage and boosts efficiency, making setup and operation more convenient
- Connect USB-enabled devices via 6 USB ports for seamless data sharing and reliable performance
- Conveniently connect with 2.5 gigabit ethernet Ethernet technology for maximum productivity and reliable networking
- Bluetooth ensures stable wireless connections by minimizing interference from other devices for uninterrupted performance
- Hexadeca-core (16 Core) processor core enables multitasking with reliable performance and fast processing speed
- T
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Core Ultra 9 |
| Processor Model | 185H |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5.10 GHz |
| Processor Socket | Socket BGA-2049 |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 8 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-5600/PC5-44800 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Supported Storage Drive Types | SSD |
| Supported Storage Drive Inter | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 330 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 4 |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| AI-powered | Yes |
| Controller Type | NVMe |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Number of M.2 Interfaces | 3 |



















