Power efficient Mini PC powered by Intel®Core™ N-Series processor, featuring triple 4K display supports and easy access design, perfect for education and office tasks
- Energy-efficient:Ideal for lightweight office productivity and embedded applications.
- Triple display support:Boosting Office Workflow Efficiency.
- Easy access design:Ease of upgrades, lower maintenance costs and reduced downtime.
- Multiple high-speed connection options:Experience heightened productivity with a diverse array of high-speed connectivity options, ensuring accelerated and stable data transfers.
- Abundant I/O:High flexibility to meet various workflow and scenarios.
- Compact size:Easy to deploy for small offices, retail settings, educational institutions.
ASUS NUC 14 Essential | Efficient Performance. Smart Savings.
ASUS NUC 14 Essential is the next-generation mini PC that takes performance, portability, and versatility to greater heights. Powered by the latest energy-efficient Intel®Core™ N-series processors and equipped with diverse connectivity options, this sleek, compact device is built to boost productivity and makes light work of diverse applications.
Achieve More With Less | Intel® Core™ N-Series | Faster Performance
Exceptional responsiveness makes NUC 14 Essential ideal for image editing and speedier web navigation
Reduced Power Consumption
The energy-efficient Intel Core N-series processor that powers NUC 14 Essential delivers outstanding performance while consuming less power.
Learn, Create, and Stream Anywhere
The Intel®Core™ N-series processor supports improved graphics processing so you can create digital content and stream videos at the same time without slowing down
Multitask with Triple Display Support
Unleash the power of multitasking in a compact 0.56L chassis, supporting up to three 4K displays with reduced latency, minimized power consumption, and smoother data transfer.
- Integrated Intel UHD Graphics in Core N-Series support HD streaming video conferencing and web-based creative tools with low power consumption
- 16 GB memory delivers high-capacity performance to run intensive applications smoothly including advanced graphic design suites and high-definition multimedia content
- 256 GB SSD enables quick resume from suspension and keeps active programs responsive with fast read and write speeds
- Desktop Computer offers easy internal access for hardware upgrades, allowing users to expand memory, storage, or graphics capabilities with minimal effort
- Windows 11 IoT Enterprise enables centralized control with Endpoint Manager Autopilot and Group Policy for scalable device management
- Wireless LAN enables seamless connectivity with reliable signal strength, supporting high-speed internet access
- Mini PC form factor offers a compact, lightweight footprint with multiple I/O ports, enabling flexible peripheral expansion in space-constrained setups
- 2.5 Gigabit Ethernet boosts efficiency with
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core N-series |
| Processor Model | N355 |
| Processor Speed | 1.90 GHz |
| Processor Socket | Socket BGA-1264 |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6E |
| LAN Model | RTL8125BG-CG |
| LAN Manufacturer | Realtek |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 7 |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| USB Type-C (Rear) | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 4 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | ASUS Computer International |